Buradasınız
Sermaye Partilerinin İkiyüzlülüğü
Gebze’den bir kadın metal işçisi
Tekel işçileri, işlerine sahip çıkmak, haklarını korumak için Türkiye’nin çeşitli yerlerinden yola çıkarak Ankara’da Abdi İpekçi Parkı’nda direnişe geçtiler. Polis, hakkını arayan işçilere saldırıp onları yerlerde sürükledi, yüzlerine biber gazı sıktı. Kışın dondurucu soğuğunda üzerlerine tazyikli su sıkılıp gaza boğulan işçiler, polisin gazabından kaçmak için parkın buz gibi havuzuna kendilerini atmak zorunda kaldılar. Evet, o gün haber bültenlerinde polisin işçilere “orantısız güç kullanmasından” çokça bahsedildi. “Hakkını arayan işçilere polisten sert cevap” şeklinde başlıklarla verildi haber bültenleri. İyi ama bu çok alışılan normal bir durum değil miydi? Ne olmuştu da daha düne kadar hakkını arayan herkesi, greve çıkan işçileri, harçları protesto eden, üniversiteler demokratikleşsin diyen öğrencileri terörist ilan eden medya, işçilerin sadece anayasal haklarını kullandıklarını ve haklarını aradıklarını dillendiriyor ve bu olaya bu kadar geniş yer veriyordu? Çünkü o gün milletvekilleri de oradaydılar ve CHP’li Çetin Soysal da orada “işçilere destek olmaya” çalışırken biber gazına maruz kalmıştı. Vatandaş tabii ki hakkını arayacaktı, bu faşizan tutum da neyin nesiydi böyle ve nasıl olur da bir milletvekili böyle muamele görebilirdi! Evet, milletvekili Çetin Soysal böyle söylüyordu. Peki, aynı milletvekili işçilerin hak arama mücadelelerine bu kadar destek veriyordu da, neden aynı meydanda seslerini duyurmaya çalışan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’la görüşmek isteyen Kent A.Ş. işçilerinin direnişine destek vermemişti? Yoksa onlar işçi değil miydi? Hani vatandaş hakkını arayacaktı ve bunda da sonuna kadar haklıydı! Kent A.Ş. işçileri Baykal’la görüşmek için günlerce Abdi İpekçi Parkı’nda yatıp kalktılar ve burada polisin ve faşist bir güruhun saldırısına maruz kaldılar. Peki, işçinin ve hakkını arayan vatandaşın yanında olduğunu söyleyen Çetin Soysal neredeydi o zaman?
Evet dostlar, ister CHP olsun ister MHP, sermaye partileri biz işçilerin sorunlarına ne gerçekten kafa yorar ne de çözüm bulmak için kılını kıpırdatır. Biz işçilerin çıkarları onların çıkarları ile bağdaşmaz. Onlar bir sonraki seçimde iş başına gelebilmek, bizleri kendi peşlerine takabilmek için ellerinden geleni yaparlar. Sonrasında da temsil ettikleri sınıfın isteklerini bir bir hayata geçirirler. İşçi sınıfının payına düşen ise her zaman açlık, yoksulluk ve daha ağır çalışma koşulları olur. Bu nedenle biz işçiler şu ya da bu sermaye partisinin kuyruğuna takılarak kendi çıkarlarımızı savunamayız. Bizler sermaye partilerinden ve politikacılarından medet ummak yerine kendi gücümüze güvenmeli ve kendimiz için bir şeyler yapmalıyız. Dünyadaki bütün zenginliği yaratan işçiler neden kendileri için güzel bir dünya yaratmasınlar ki? Çözüm örgütlü mücadelede dostlar, çözüm dil, din, ırk gözetmeksizin bir araya gelmekte.
Yaşasın örgütlü mücadelemiz!
Sefaköy UİD-DER’den Merhaba!
İşçi Dayanışmasını İlmik İlmik Örmek
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...