Buradasınız
İşçi Eşleri İçin Sabahat Abla Olabilmek Onur Vericidir!
Bir Akkardan direnişçisinin eşi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Merhaba işçi arkadaşlar. Ben Akkardan’da hâlâ direnişte bulunan bir işçinin eşiyim. Bizler direnen işçilerle birlikte, direniş süresince yaşadığımız sorunları paylaşmak için, Mecidiyeköy’deki DİSK Genel Merkezine gittik. Beni en çok etkileyen DİSK’in unutulmaz işçi önderi Kemal Türkler’in eşi olan Sabahat Abla’mızla yaptığımız görüşmeydi. Arkadaşlarla birlikte sohbet ederken, Sabahat Abla’mız, direnişteki arkadaşlara Akkardan’da direnişin nasıl sürdüğünü sordu. Bizler sorunlarımızı kısa ve öz şekilde paylaştık.
Ben Sabahat Abla’nın konuşmaları esnasında yüzündeki üzüntüyü ve gözlerinin dolduğunu görüyordum. Daha sonra Sabahat Abla’mız, bizlere eşinin geçmişte sürdürdüğü mücadelesini anlattı. Hasta ve eşinin ölümü üzerine derin yaralar almış olmasına rağmen Sabahat Abla’mız, dimdik ayakta durabiliyor. Eşinin arkasından mücadelesini sürdürüyor. Ben de Sabahat Abla’nın bu konuşmalarından etkilenerek, “acaba onun yerinde olsam ne yapardım?” diye düşündüm. Gerçekten saygıdeğer ablamızın ve eşinin bu onurlu mücadelesini sonuna kadar sürdürdüğünü bilmeli ve bizler de bu mücadeleyi sürdüreceğimize inanmalıyız. Bizler de işçi eşleri olarak Sabahat Abla’mızı örnek almalıyız.
Sabahat Abla’mızla sohbet ettikten sonra, DİSK’in Genel Başkan Yardımcısıyla görüşmek istedik. Akkardan işçileriyle birlikte başkanın odasına girdik. Ve basın sözcüsü arkadaş bizleri tanıtırken, beni de “bizimle beraber direnişte bulunan ve yanımızdan ayrılmayan Sabahat Ablamız” diye tanıttı. Bu da beni onurlandırdı. Çok hoşuma gitti. Eminim geleceğin Sabahat Ablası olmak tüm direnişçi işçi eşleri için onur verici.
Ve ardından sohbetimiz bittikten sonra Sabahat Abla’mızla görüşerek, o günün anısına fotoğraf çektirdik. Ve sevgili ablamız bizleri kapıya kadar uğurlayarak, yüzündeki tebessümle, bizlere onurlu mücadelemizde başarı diledi.
Son Eklenenler
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...
- 28 Temmuz 1914’te dünyanın o güne kadar gördüğü en kanlı savaş başladı. Tam dört yıl süren ve 20 milyon insanın ölümüne, milyonlarcasının yaralanmasına ve sakatlanmasına, kentlerin yakılıp yıkılmasına yol açan bu savaş tarihe Birinci Dünya Savaşı...
- İspanya’da bir duvarda şöyle yazıyor: “El que nos roba es de aqui y rico no inmigrante y pobre.” Yani “Bizi soyanlar göçmen ve yoksul değil, buralı ve zengin.” Bu kısacık bir duvar yazısı içinde bulunduğumuz durumu çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor...