Buradasınız
“UPS İşçileriyle Uluslararası Dayanışma” Eylemine Katıldık
Sefaköy’den bir kadın işçi
UPS işçilerinin sendikalı olma mücadelesi başladığından bu yana 120 gün geçti. Direnişçi işçiler bu süre boyunca haklı mücadelelerini duyurmak ve destek toplamak için çalıştılar. Farklı işkollarında direnişe başlayan sınıf kardeşlerine dayanışma ziyaretlerinde bulundular, onlarla ortak eylemler yaptılar. Direniş alanında aileleriyle birlikte taleplerini haykırdılar. İşverenin direnişi kırmaya dönük saldırılarına, polis dayağına, gözaltılara kararlı duruşlarıyla yanıt verdiler. Hepsinden önemlisi bu mücadeleyi UPS’nin Amerika ve Avrupa’daki şirketlerinde çalışan işçilerle ortaklaştırmanın çabasını verdiler. 4 Ağustosta Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF) kongresinde bir araya gelen sendikalar, Türkiye’deki UPS direnişçileriyle “Uluslararası Dayanışma” kararı almışlardı. Buna göre UPS’nin örgütlü olduğu tüm ülkelerde iş yavaşlatma, iş durdurma, protesto gösterileri ve yürüyüşleri yapılması kararlaştırılmıştı. Amerika’da 1 gün iş yavaşlatma, Hollanda’da 1 saat iş yavaşlatma, Arjantin’de tam gün iş durdurma, Avrupa ülkelerinde 1 saat iş durdurma gibi eylemlerin 1 Eylül günü eş zamanlı olarak yapılacağı açıklanmıştı.
Türkiye’de de aynı gün Çapa’dan başlamak üzere UPS Genel Merkezi’ne kadar kitlesel yürüyüş ve basın açıklaması organize edildi. İşçi ailelerinin, sendikaların ve demokratik kitle örgütlerinin katıldıkları eyleme bizler de Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği olarak destek verdik. Toplanma yeri olan Çapa Tıp Fakültesi girişinde işçi dostlarımızla bir araya geldik. Yürüyüş başlamadan önce UPS direnişçileriyle ve aileleriyle sohbet etme fırsatı bulduk. Direniş başladığından beri direnişçilerin eşlerinin ne kadar olumlu bir değişim geçirdiğini de gözlemledik.
Saat 11.00 civarı yürüyüşe geçmek üzere kortejleri oluşturduk. “UPS İşçisi Yalnız Değildir” yazılı pankartımızla alandaki yerimizi aldık. Derneğimizin üyesi arkadaşlarımız, iş arkadaşlarımız, ailelerimiz, hakkını arayan Brillant işçileri, deri işçileri ve Çağdaş çorap işçileriyle birlikte yürüdük. Ellerimizde “Enternasyonalle Kurtulur İnsanlık”, “Bütün Ülkelerin İşçileri Birleşin”, “Yaşasın Uluslararası Dayanışma” ve “İşten Atmalar Durdurulsun, İş Saatleri Düşürülsün, Herkese İş” yazılı dövizler taşıdık. Hep beraber “Bütün Ülkelerin İşçileri Birleşin” sloganını haykırdık. Zeytinburnu’ndaki UPS Genel Merkezine dek süren coşkulu yürüyüşümüz, bizimle ilk kez yürüyen işçi arkadaşlarımız açısından da etkileyiciydi.
Türkiye’deki UPS işçilerinin yaşadığı sorunlara dünyanın dört bir yanındaki UPS işçilerinin eylemli destekle sahip çıkması anlamlıdır. Sermayenin uluslararası egemenliği, dünya işçi sınıfının yaşamını cehenneme çeviriyor. İşçilerin uluslararası birlik ve dayanışması ise başka bir dünyanın kapısının aralanabileceğini gösteriyor. Bütün dünya işçilerinin çıkarlarının ortak, kurtuluşunun da hep beraber olacağı aşikârdır.
Bütün Ülkelerin İşçileri Birleşin!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...