Buradasınız
Darbecilere ve Sermayeye Karşı 12 Eylül Mitingine Katıldık
Gebze’den bir kadın metal işçisi
İşçi sınıfının birliğini bozmak, örgütlülüğünü dağıtmak için bundan tam otuz yıl önce patronlar sınıfı orduyu göreve çağırmışlardı. 12 Eylül askeri faşist darbesi, ne yazık ki işçi sınıfının üzerinden adeta bir silindir gibi geçti. On binlerce kişi işkencelerden geçirildi, çok sayıda insan gözaltında katledildi, yüz binlerce kişi fişlendi, on binlerce işçi kara listeye alındı, işçilerin öz örgütleri olan sendikalar kapatıldı, grev ve direnişler yasaklandı, işçiler silah zoruyla fabrikalara sokulup çalıştırıldı, gencecik fidanlar idam sehpalarına gönderildi. Daha 17 yaşında yaşı büyütülerek idam sehpasına gönderilen Erdal Eren’in acısı hâlâ yüreklerimizi sızlatmaktadır.
Patronlar sınıfının amacı 12 Eylül darbesini yaparak yükselen sınıf hareketini engellemekti. 1980 sonrası doğan kuşağı, işçi sınıfı mücadelesinden bihaber olarak yetiştirmekti. Amaçları bencil, sadece kendini düşünen, haksızlıklara boyun eğen, sinik bir toplum yaratmaktı. Böylece işçi sınıfının gücünü kırmış ve kazanımlarını kolaylıkla yok etmiş olacaklardı. Bunu büyük bir ölçüde ne yazık ki başardılar. Ancak hedefledikleri gibi Türkiye işçi sınıfının o mücadeleci yönünü tamamen hafızalardan silmeyi ve biz genç işçi kuşaklarına ulaşmasının önüne geçmeyi başaramadılar.
19 Eylülde Kadıköy’de düzenlenen 12 Eylül mitingine UİD-DER’li işçiler olarak bizler de katıldık. Alanda her mitingde olduğu gibi işçi disiplinine yakışır bir şekilde disiplinli ve coşkulu bir kortej oluşturarak hep bir ağızdan sloganlarımızı haykırdık.
Bugün pek çok fabrikada grevler ve direnişler yaşanıyor, işçiler farklı farklı sektörlerde sendikalaşma mücadelesi veriyorlar. Bu da 12 Eylül karanlığından işçi sınıfının yavaş yavaş sıyrıldığını gösteriyor. Şunu çok iyi bilmeliyiz ki, 12 Eylül askeri faşist darbesinin hesabını ancak örgütlü işçi sınıfı sorabilir. 12 Eylül’ün yani yasakların, baskıların, işkencelerin, fişlenmelerin, hak gasplarının hesabını sormak için işçi sınıfının örgütlü mücadelesi içinde yerlerimizi alalım. Bizden sonraki işçi kuşaklarının aynı acıları yaşamasının önüne geçelim.
Darbeciler Yargılansın! Darbe Yasaları Kaldırılsın!
Darbenin Çocukları
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...