Buradasınız
İşçilerin Birlik Olabileceğine İnanmıyordum, Ta ki UPS’de Gözlerimle Görene Kadar!
Altınşehir’den bir matbaa işçisi
Ben matbaa sektöründe çalışan genç bir işçiyim. İşçilik hayatıma ilkokuldan sonra başladım. Maddi durumumuz iyi olmadığı için okulu bırakıp tekstil atölyelerinde çalışmaya başladım. Sigortasız ve asgari ücretin çok altında bir maaşla günlük 12 saat çalışıyordum. Maaşıma zam istedim vermediler. Bu koşullarda aldığım maaş yetmiyordu. Daha fazla dayanamadım işten çıktım. Daha sonra büyük bir matbaa atölyesinde işe başladım, eski işime göre maaşım biraz yükseldi, sigortam da yapıldı. Uzun bir süredir de aynı atölyede çalışmaktayım ama işi değiştirdiğim halde sorunlarım hâlâ devam ediyor.
Şu an çalıştığım matbaa atölyesinde yakın bir zaman önce çay molalarını kaldırdılar. Kriz gerekçesiyle zam vermedikleri yetmiyormuş gibi mesai ücretlerini de vermemeye başladılar. Patron, “kriz var, eskisi gibi iş yok” diyor ama biz işçiler aralıksız çalışıyoruz, hatta zorunlu mesailere kalıyoruz. Biz bu kadar çalışırken nasıl olur da para olmaz? Para olmadığını söylüyor ama işyerine iki tane sıfır araba aldı, peki hangi parayla aldı bu arabaları?
Görüyorum ki, iş değiştirdiğim halde sorunlarım devam ediyor. Sürekli bir çıkış arıyorum ben. Sorunlarımın bir çözümü olmalı diye düşünürken bir arkadaşım beni başka sektörlerden işçi arkadaşlarla tanıştırmak istediğini söyledi ve çay içmeye davet etti. Çok ısrar edince isteksiz bir şekilde teklifini kabul ettim. Tanıştırdığı arkadaşlar aynı mahallede oturduğumuz, farklı sektörlerde, fabrikalarda çalışan işçi arkadaşlardı. İşyerlerimizde yaşamış olduğumuz sorunlardan sohbet etmeye başladık. Sonra bu işçi arkadaşlar bu sorunu sadece benim yaşamadığımı, sorunların işçilerin ortak sorunları olduğunu ve bu sorunların çözümünün iş değiştirmekten değil çalıştığım işyerinde diğer işçi arkadaşlarla birlik olmaktan geçtiğini anlattılar. Ama ben işçilerin birlik olup da sorunları için bir şeyler yapabileceğine inanmıyordum. Sonra arkadaşlar işçilerin kurduğu ve kendilerinin de haklarını öğrendikleri bir işçi derneği olduğunu söylediler ve beni de oraya davet ettiler. Sürekli gidip gelmeye başladım. Bir gün beni haklarını aradıkları için işten atılan UPS işçilerinin direnişine davet ettiler. O gün işe gitmedim, UİD-DER’li arkadaşlarla UPS direnişini ziyaret ettik. Ben o gün işçilerin birlik olduklarında nasıl da haklarını aradıklarına şahit oldum. Artık anlıyorum ki işyerimde sorunlarımın çözümünün tek çaresi, çalıştığım işçi arkadaşlarla birlik olup patronun karşısına hep birlikte çıkmakmış!
Birleşen İşçiler Yenilmezler!
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...