Buradasınız
Hacettepe Çalışanları Birlikte Güçlüdür, Birlikte Mücadele Etmelidir!
Ankara’da UİD-DER üyesi bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Ankara Hacettepe Hastanesinde çalışan taşeron işçilerinin gerçekleştirdiği eylem, birleşen işçilerin neler yapabileceğinin küçük bir örneğini gösterdi bize. Burada çalışan işçilerin sorunları yıllardır hastane yönetimi tarafından görmezden gelindi, yaşanılan sıkıntılara bilerek kulak tıkandı. İşçiler maaş zamanı geldiğinde hep sürprizlerle karşılaştılar. Taşeron şirket, pişkince, paranın olmadığını, krizin kendilerini etkilediğini, rektörlüğün kendilerine ödeme yapmadığı yalanlarını anlatıp durdu. Ama bu sefer bu pervasızlıklar tutmadı ve işçiler bayram öncesi taşerona ve rektörlüğe güzel bir direniş izlettiler.
“İnsanca yaşamak istiyoruz” diyen Hacettepe Hastanesi taşeron işçileri 1,5 aydır alamadıkları ücretleri için eyleme geçti. Yaklaşık 750 taşeron işçisi Hacettepe Hastanesi yönetiminden ücretlerinin ödenmesini talep etti. Hacettepe yönetimi ilkin bu durumu pek ciddiye almadı. Gelip geçici bir durum olduğunu düşündü, taşeron şirketi yöneticilerini devreye soktu işçileri tehdit ettirdi. Kısaca saymakla bitmeyecek manevralara yöneldi, tutmadı.Eylemlerinde kararlı olan sınıf kardeşlerim, rektörlüğün kapısına dayanıp, dik bir duruş sergileyip, isteklerini sıraladılar. Dik duruşları sayesinde, kazanan, taşeron işçileri oldu. Bu süreçte işçi sınıfının gücüne olan güveniyle işçi kardeşlerinin yanında olan derneğimiz UİD-DER’in çalışmalarının doğruluğu da pratikte kanıtlanmış oldu. Derneğimiz, eylemin başından sonuna kadar sınıf kardeşleriyle deneyimlerini paylaştı, ne yapılması gerektiği konusunda yol gösterici olmaya çabaladı.
Hacettepe’deki taşeron sağlık işçileri, birlikte davranarak taleplerini elde etmeyi başardılar. Ne var ki, ilerleyen süreçte hastane çalışanları üzerindeki baskıların artacağı kuşku götürmez. Bazı işçi dostlarımızın anlattıklarına bakılırsa, hastane yönetimi ve şirket yönetimi hiç zaman kaybetmeden işe koyulmuşlar bile. İşçileri korkutmak amacıyla “şuraya imza at, gerisini düşünme, seni işten çıkarmayacağız, hastane yönetiminden özür dile” gibi numaralara başvurmaya başlamışlar. İşçilerin bu boş tehditler karşısında uyanık olmaları gerektiği çok açık.
Hacettepe işçilerinin oluşturduğu halkayı daha da sıkılaştırmak, eylemlilikle oluşan birbirine güveni katbekat arttırmak büyük önem taşıyor. Burada elde edilecek kazanımlar diğer sağlık alanlarında çalışan tüm taşeron sınıf kardeşlerimize de örnek teşkil edecektir. Bu birlik emeklerimizle büyüyecek, büyüdükçe bir sınıf olduğumuzun farkına varacak, gücümüzü hissetmeye başlayacağız! Taşeronlaştırmanın son bulması ve tüm çalışanların eşit statüde, güvenceli, kadrolu, sendikalı çalışma hakkına kavuşması için gücümüzü birleştirelim ve mücadele edelim.
Birleşen İşçiler Yenilmezler!
Taşeronluk Sistemi Kaldırılsın!
Sendikalı Üye Ol, Sahip Çık, Denetle!
Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz!
- Tüm Emeklilerin Sendikası: “İnsanca Yaşamak İstiyoruz!”
- Mersin Dizge Okulu Öğretmenleri Kazandı!
- Mersin Dizge Okulu Öğretmenleri Düşük Ücretlere Karşı Eylem Yaptı
- Manisa Gördes’te Madene Karşı Direniş Nöbeti Sürüyor
- Özel Sektör Öğretmenleri Hakları İçin Eylemde
- Bursa ve İzmir’de İşten Atma Saldırılarına Karşı Eylemler
- Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Sendikal Baskılar Mücadeleyle Aşılıyor
- IFFCO Türkiye Fabrikasında Sendika Düşmanlığı
- Sendikalaşma Hakkı Engelleniyor, İşçiler Mücadele Ediyor
- Belediye ve Sağlık İşçileri Haklarını İstiyor
- Antep’ten Ankara’ya İşçilerin Mücadelesi Sürüyor
- Durak Tekstil’de Sendikalaşan İşçiler İşten Atıldı
- Düşük Zam Dayatmasına ve Sendika Düşmanlığına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Tersane İşçileri Düşük Ücret Dayatmasına Karşı Eylemlerini Sürdürüyor
- Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Taban Maaş Talebiyle Eylem Yaptı
- İşçiler Ek Zam Talep Ediyor
- Kamu İşçileri Ek Zam ve Güvenli İşyeri Talebiyle Eylemler Gerçekleştirdi
- Eğitim-Sen: Eğitimde Sorunlar Devam Ediyor
- İstanbul’da “Sansüre Hayır” Eylemi
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...