Buradasınız
UPS İşçileriyle Uluslararası Dayanışma
UİD-DER’li bir grup işçi
Sendikalaştıkları için işten atılan ve işyeri önünde direnerek işe geri dönme mücadelesi veren UPS işçileriyle enternasyonal dayanışma büyüyor. UPS direnişinin 158. gününde, Mahmutbey Aktarma Merkezi önünde enternasyonal işçi dayanışmasının güzel bir örneği sergilendi. UPS işçileri, çeşitli ülkelerden gelen Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu’na (ITF) ve Avrupa Taşımacılık İşçileri Federasyonu’na (ETF) üye sendika temsilcilerini direniş alanında coşkuyla karşıladılar. Derneğimiz UİD-DER (Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği) de bu anlamlı günde mücadele eden işçilerin yanındaydı.
ITF Kara Taşımacılığı Seksiyonu Sekreteri Mac Urata, ETF Kara Taşımacılığı Seksiyonu Bölümü Başkanı Roberto Parillo ile Siyasi Sekreteri Cristina Tilling, Avusturya VIDA Sendikası’ndan Gonca Schrammel ve Birgül Tütün İnce, Belçika Taşımacılık İşçileri Sendikası’ndan Frank Moreels, Tom Peeters ve Olivier van den Eynde, Hollanda Sendikalar Konfederasyonu’na bağlı Bondgenoten Sendikası’ndan Jan de Jong ve Edwin Atema, Almanya VER.DI Sendikası’ndan Malene Volkers, Hedwig Krimmer, Isabella Horger, Marlene Buchman, Frank Franke, Joachim Schwiderke, Christoph Feldmann, Harald Meyer, Hans-Peter Konrad, David Merk, Mahmut Gemili, Murat Şahin, Anton Hirtreiter, Renate Birkel, Norveç Taşımacılık İşçileri Sendikası’ndan Day Ramberg, Eirik Lauritsen, Sessel Karlsen, Hilmar Davidsen, Monica Nkechi Okpe, Javard Hansen, Sven Lund, Asbjorn Paulsen ve Fredrik Solvang Winger UPS işçilerini desteklemek ve bu sektörde çalışan dünya işçilerinin selamlarını iletmek üzere direniş alanındaydılar.
Ev sahibi olan TÜMTİS sendikası da yöneticileriyle birlikte direniş alanındaydı. TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk, uluslararası dayanışmaya katkıda bulunan diğer ülkelerdeki işçilere ve temsilcilere teşekkür ederek konuşmasına başladı. İşveren temsilcileriyle görüşmelerin sürdüğünü söyleyen Öztürk, direnişçi işçiler işe geri alınana kadar mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.
Geldikleri ülkelerdeki işçilerin selamlarını ileterek sözlerine başlayan uluslararası katılımcılar, UPS işçilerinin mücadelesine destek sunmak, dayanışmayı büyütmek amacıyla gerçekleştirdikleri eylemleri anlattılar. Bu direniş devam ettiği sürece uluslararası desteğin devam edeceğini açıkladılar. Direnişe hem maddi hem de eylemler yaparak destek sunmaya devam edeceklerini, UPS işvereninin enternasyonal dayanışma sayesinde dize getirilebileceğini vurguladılar. 158 gündür direnen işçilerden çok etkilendiklerini, bu mücadeleyi kendi ülkelerindeki işçilere anlattıklarını belirten katılımcılar, direnişçi işçileri tebrik ettiler. UPS işçilerinin kazanacağına inandıklarını dile getiren konuşmacıların sözleri sık sık “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma” sloganıyla desteklendi.
Almanya’dan gelen iki kadın sendika temsilcisi, “Rus işçilerinden Alman işçilere aktarılan bir marş söylemek istediklerini açıkladılar. Bu marş bize de yabacı değildi: İşçinin alın teridir bey paşa sarayları/ Önümüz kavga yeridir, yürü iş alayları/ Esaret zincirlerini kırarız yumruğumuzla/ Korku nedir bilmeyiz biz patronun ordusundan!
Biz Aynı Dili Konuşuyoruz!
Basın açıklaması sonrasında direnişçi kardeşlerimizle de uluslararası katılımcılarla da sohbet etme fırsatı bulduk. Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği olarak kuruluş amacımızı ve faaliyetlerimizi anlattık ve misafirleri tanımaya çalıştık.
Avusturya VIDA Sendikası’ndan gelen dostlarımızdan, oradaki UPS aktarma merkezinde örgütlenme çalışmasının sürdüğünü öğrendik. Avusturya’daki UPS kargo-paketleme bölümünde çalışan bir işçi sendikaya gelmiş ve 2 sene içinde orayı örgütlemeyi önermiş. Oranın örgütlenme çalışmaları devam ederken de Türkiye UPS’deki sendikalaşma mücadelesi patlak vermiş. Avusturyalı sendika temsilcileri buna çok sevinmişler ve bu direnişi örnek göstermişler. Örgütlenmeye devam ediyorlar.
Derneğimizin faaliyetlerini anlattığımızda şaşıran ve sevinen Avusturyalı VIDA Sendikası temsilcileri, “Keşke bizim orada da sizin gibi dernekler olsa” dediler.
Almanya VER.DI Sendikası’ndan gelen sendikacı dostlarımız Almanya’da da işçilerin geneline ve sendikalara dönük saldırıların sürdüğünü anlattılar. Derneğimizi tanıdığını söyleyen sendika temsilcisi Murat Şahin, UPS direnişi ile ilgili haberleri www.uidder.org sitesinden takip ettiğini söyledi.
Norveç Taşımacılık İşçileri Sendikası’nın direnişteki UPS işçilerinin aylık ücretlerinin %10’unu direniş süresince karşılayacak bir fon oluşturduklarını öğrendik. Norveçli sendika temsilcisi, buraya bu kadar fazla kişi gelmenin maliyetli bir iş olduğunu, daha az kişi gelerek direnişçilere ekonomik katkı yapmanın daha mantıklı olduğunu söyledi.
Gelen sendika temsilcileri, UPS direnişine daha başka ne tür yöntemlerle katkıda bulunabileceklerini düşündüklerini ve dayanışma eylemlerinin süreceğini söylediler.
Yaşasın Sınıf Dayanışması!
Uluslararası konukları sloganlarla direniş alanından uğurladık. Derneğimizin Sefaköy temsilcisi olan arkadaşımız ziyaretimizle ilgili direnişçi kardeşlerimize kısa bir konuşma yaptı: “UİD-DER her yerde işçileri örgütlemeye çalışan bir dernek. Bugün UPS direnişiyle dayanışma içinde olduğumuz için çok mutluyuz. Örgütlülüğün bu kadar zayıf olduğu, patronların bu kadar saldırgan olduğu bir dönemde bu direniş daha fazla önem kazanıyor. Bu direnişi, bu dayanışmayı güçlendirmek için yaymaya, duyurmaya çalışıyoruz. Dayanışma ziyaretlerimize de çok önem veriyoruz. Uluslararası dayanışmanın da güzel örneklerinden birini yaşadık. Biz bu direnişin kazanacağına inanıyoruz. Şu anda çok şey kazanıldığını da düşünüyoruz. İşçi sınıfının ihtiyacı olan militan sınıf sendikacılığının önemi de ortaya çıkıyor. TÜMTİS’i de mücadeleci bir sendika olduğu için kutluyoruz. Yaşasın Sınıf Dayanışması, Yaşasın İşçilerin Uluslararası Mücadele Birliği!”
Direnişçi işçiler yapılan konuşmayı “Birleşen İşçiler Yenilmezler” sloganıyla desteklediler.
Direnişçi işçiler adına TÜMTİS Şube Başkanı Çayan Dursun da bize şu konuşmasıyla hitap etti. “Sendikam adına bu ziyaretten dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Bu direnişin uluslararası alanda durumu daha iyi. Fakat Türkiye’de bu direnişin sesi hak ettiği ölçüde duyulmadı. Bu desteği emek örgütlerinden, sendikalardan aldığımızı düşünmüyoruz. Ama UİD-DER, başından beri bizi yalnız bırakmadı, sahip çıktı. Diğer günler de buradaydınız, bugün de buradasınız. Sizlere çok teşekkür ediyoruz.” Direniş alanından “Yaşasın Sınıf Dayanışması!” sloganları ile uğurlandık.
UİD-DER Mücadele Eden İşçilerle Omuz Omuza!
Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği’ni kurduğumuz günden bu yana fabrikalarda, işçi mahallelerinde, grev ve direniş alanlarında; kısacası işçilerin olduğu her yerde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çeşitli grev ve direnişlerde bir araya gelen işçi arkadaşlarımızın 2006 yılında kurduğu derneğimiz, gücünü işçilerden alıyor. Çeşitli sektörlerde çalışan işçiler olarak, patronların saldırılarına karşı birlikte mücadele vermemiz gerektiğini bildiğimiz için birlikteyiz. İşçi sınıfı mücadelesinin tüm ülkelerin işçileriyle birlikte verilmesi gerektiğine inanıyoruz.
Bu süreçte UPS direnişi de bizlere uluslararası işçi dayanışmasının mümkün olduğunu bir kez daha göstermiştir. UPS direnişi başladığı günden bu yana direnişçi işçilerin yanında olduk. 9 Ekim günü de “Shoulder To Shoulder With UPS Workers!” (UPS İşçileriyle Omuz Omuza!), “Long Live The International Workers Solidarity!” (Yaşasın Enternasyonal Dayanışma) ve “UPS İşçisi Yalnız Değildir, Yaşasın Uluslararası Dayanışma!” pankartlarıyla UPS işçilerinin yanında olduk. Ellerimizde “Enternasyonalle Kurtulur İnsanlık!”, “Sendikasız Çalıştırmaya Son!”, “İşten Atmalar Durdurulsun, İş Saatleri Kısaltılsın, Herkese İş!”, “Bütün Ülkelerin İşçileri Birleşin!” yazılı dövizler taşıdık. Katılan tüm kardeşlerimizle birlikte, “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma” sloganını tüm kalbimizle haykırdık.
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...