Buradasınız
Yapabiliriz, Yeter ki İnanalım!
İMES’ten bir işçi
Haydi! Bu yeryüzünün neresinde bir savaş varsa bitirelim. Sınırları kaldıralım. Yasakları tabuları yıkalım, kendimiz için üretelim, ilk defa ama ilk defa, özgür sofralar kuralım açlar için ve açlık da olmasın, haydi! Daha özgür yaşayalım. Daha özgür düşünüp daha özgür hareket edelim. Paylaşalım özgürlüğü, özgürlüğümüzü.
Ne kadar sebep varsa ayrı durmamızı gerektiren, unutalım. Çürütelim bütün nedenlerini ayrılıkların. Haydi! Bizi yoksulluğa sürükleyenleri kovup zenginliği paylaşalım. Yasalar koyup tepemize, bizi hizaya getirenlere; ayaktakımı diyenlere; direniyoruz, hak arıyoruz deyince kafamıza silah dayayanlara; önümüze polisi yığanlara gösterelim, işçi demokrasisini...
Çok mu zor bunlar? Olamaz mı? Hayal mi?
Bize bugün hayal gelen her şey, aslında geçmişte işçilerin elleriyle hayata geçirilmiş olan şeylerdir. Bundan tam 93 yıl önce 1917 Ekim Devrimiyle Sovyetler Birliği’nde yaşanarak gerçekleştirilmiştir. Bizler de 7 Kasım Pazar günü UİD-DER Bostancı temsilciliğimizde birçoğu grev ve direnişten gelen işçi kardeşlerimizle Ekim Devrimini kutladık. Anladık ki işçiler bir araya geldiğinde bugün olmaz dediğimiz her şeyi yapabiliriz. Yeter ki doğru bir örgütlülük, sağlam bir birlik olsun. Anladık ki işçi sınıfı için örgütlü olmak kaçınılmaz bir zorunluluktur. Ama işçi sınıfı tarihinin unutturulmaya çalışıldığı bu düzende biz kendi tarihimize sahip çıkmalıyız. Olmaz dendiğinde olabileceğini, yapamayız dendiğinde yapabileceğimizi gösterebilmeliyiz. Burjuvazi nasıl kendi tarihine sahip çıkıyorsa, biz de kendi tarihimize sımsıkı sarılmalıyız. Çünkü hayal denileni gerçekleştirebilecek yetilerimiz var. Tarihimizin gösterdiği gerçekler var. Ve UİD-DER gibi bir derneğimiz var. Haydi! Yapabiliriz, yeter ki inanalım!
Ekim Devriminin 93. Yılı
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...