Buradasınız
Patronlar Saldırıyor, İşçiler Mücadele Ediyor
Mega Polietilen’de 2 aylık ücret yatırıldı, direniş sürüyor
Adıyaman Besni’de bulunan Mega Polietilen fabrikası işçilerinin 2 aylık ücretleri yatırılmadığı için 8 Nisanda BİRTEK-SEN öncülüğünde başlattıkları direniş devam ediyor. İşçilerin kararlı mücadelesiyle ilk kazanım sağlandı, gasp edilen 2 aylık ücretleri yatırıldı. İşçiler, sigortasız işçi çalıştırılmaması, SGK primlerinin gerçek ücretler üzerinden yatırılması, direniş sonrası işten atılan işçilerin işe geri alınması, iş akdini haklı sebeple tek taraflı feshetmek isteyen işçilerin tazminatlarının ödenmesi talepleri kabul edilene kadar direnişe devam etme kararı aldılar.
Mega Polietilen işçileri 19 Nisanda Adıyaman İşkur İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, Mega Polietilen patronlarının her fırsatta şirketin büyümesinden duydukları memnuniyeti dile getirdikleri fakat işçilerin ücretlerinin büyümediği belirtildi. İşçiler talepleri karşılanana kadar mücadeleye devam edeceklerini vurguladılar.
Mega Polietilen işçileri basın açıklaması sonrasında fabrikadaki hak gaspları ve işlenen suçlar hakkında Adıyaman Sosyal Güvenlik Kurumuna, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne ve Vergi Dairesi Müdürlüğüne toplu dilekçe verdiler.
Akşam saatlerinde bir grup, hakaret ve tehdit ederek, direniş çadırını taşlayarak direnişçi işçilere saldırdı. Saldırıya ilişkin görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşan BİRTEK-SEN, sonrasında şu açıklamayı yaptı: “İşçilerin çadırını sökerek, tehdit ederek, yeğenlerini, paralı adamlarını toplayıp işçilerin üzerine salarak bizi sindireceklerini zannediyorlar! Mega Polietilen işçileri sendikamızın öncülüğünde bu provokatif saldırıları boşa çıkardı. Direnişimiz aynı kararlılığıyla sürüyor. İşçiler haklarını alana kadar direnişimiz devam edecek!”
ContiTech Lastik AŞ’de bir işçi işten atıldı, işçiler eylemde
Bursa’da Petrol-iş Sendikasının örgütlü olduğu Continental Grup bünyesindeki ContiTech Lastik AŞ’de 17 yıllık bir işçinin “işveren temsilcisine sesini yükselttiği” gerekçesiyle haksız olarak işten çıkarılması üzerine işçiler üretimi durdurdu. Fabrika önünde eyleme geçen işçilere sendikanın örgütlü olduğu diğer fabrikalardan işçiler de destek veriyor. Petrol-İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Ersin Birgül eyleme dair şunları söyledi: “Arkadaşımızla ilgili sorun giderilene kadar buradayız. Çözüm yolu arayalım dedik. Bir araya gelelim dedik. İlk başlarda bir yaklaşımları vardı ama sonradan ondan da uzaklaştılar. Biz adım adım attıkça onlar geri çekildiler. Bir kişiye yapılmış haksızlık herkese yapılmış tehdittir. Ben bunu savunuyorum. Bu minvalde yol alıyoruz. Çünkü bugün bu yapılana sessiz kalındığında yarın benzerlerinin ve bunun çoklarının yaşanacağını biliyoruz.”
Tez-Koop-İş Sendikası Deichmann Ayakkabıcılık Mağazalarında sendika düşmanlığına karşı basın açıklaması yaptı
Tez-Koop-İş Sendikası 18 Nisanda Deichmann merkez ofisinin bulunduğu Nurol Tower önünde patronun sendika düşmanlığına karşı basın açıklaması gerçekleştirdi. Tez-Koop-İş Sendikasının Deichmann Ayakkabıcılık Mağazalarında çoğunluğu sağlayıp Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından yetki almasının ardından patron hem sendikanın yetkisine itiraz etti hem de işçileri sendikadan istifaya zorladı.
“Deichmann Türkiye İşçi ve Sendika Düşmanlığına Son Ver! Yetki İtirazını Geri Çek” pankartının açıldığı eylemde yapılan açıklamada, AVM’lerdeki mağazalarda çalışan işçilerin insan onuruna yakışır çalışma koşullarına ve ücretlere erişmesi için sendikal örgütlülüğün önemi vurgulandı. İşverenin uyguladığı baskılara şu sözlerle değinildi: “Bakanlık tarafından verilen olumlu yetki tespiti sonrasında Deichmann çalışanlarına tüm bölgelerde tehdit devam etmiş, bazı çalışanlar sendikamızdan zorla istifa ettirilmiştir. Hatta işveren temsilcileri kimi mağazalarda işçileri keyfi gerekçelerle işten çıkarmıştır. İşveren temsilcileri, çalışanları ‘sizinle hesaplaşacağız, var olan haklarınız da kısılacak, bedelini ödeyeceksiniz’ gibi söylemlerle tehdit etmeye devam etmektedir.”
Açıklamada, Deichmann Türkiye yetkililerine, işçilerin sendikalaşma haklarına saygı duyarak, yetki tespiti itirazını derhal geri çekmesi ve toplu sözleşme masasına oturması çağrısı yapıldı. Aksi takdirde eylemlerin büyüyerek devam edeceği belirtildi.
Mersen İşçileri Grevde
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...