Buradasınız
Pekintaş İşçileri Direnişte, Pakkens İşçileri Kazandı
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Direnişteki Aluform Pekintaş işçileri İstanbul’da eylem yaptı
Türk-İş’e bağlı Türk Metal Sendikasında örgütlendikleri için işten atılan Aluform Pekintaş fabrikası işçileri 8 aydır işe iade talebiyle direniş yapıyorlar. Düzce’de faaliyet gösteren fabrika önündeki direnişleri Valilik kararıyla yasaklanan işçiler şirkete ait başka fabrikaların önünde eylemler yaparak direnişe devam ediyorlar.
İşçiler 19 Haziranda da İstanbul Mecidiyeköy’deki Pekintaş Group önünde gerçekleştirdikleri basın açıklamasıyla işe iade taleplerini bir kez daha duyurdular. İşçiler adına konuşan Tanzer Aydın yaşadıkları süreci şu sözlerle anlattı: “Bizler sendikal nedenlerden değil de kod 25 ve kod 46’dan işten çıkarıldık. Bu verilen maddeler nedeniyle 8 aylık süreçte arkadaşlarım ve ben işsizlik maaşı dahi alamadık. Bu süreçte mahkemeye gittik, mahkeme sürecimiz hâlâ devam etmekte. Fabrikada çalışmaya devam eden arkadaşlarımız ise işyerinde patronlar tarafından ‘bırakmazsanız işinize son verilecek’ denilerek tehdit ediliyorlar. E–devlet şifreleri alınarak sendikadan istifa ettirildiler.”
Aydın, anayasal haklarını kullanıp fabrika önünde eylem yaptıkları için trafik bahane edilerek engellendiklerini, gözaltına alındıklarını, adliyeye sevk edildiklerini, idari para cezasına çarptırıldıklarını söyledi. “Bizler Aluform Pekintaş firmasından haksız yere atılan işçiler olarak her platformda bu hukuk tanımazlığı dile getireceğiz. Anayasal hakkımız olan sendikaya üye olduk diye başımıza gelmeyen kalmadı” diyen Aydın, tüm engellemelere karşın mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.
İşçiler eylem sırasında “İşçiler Açken Patronlara Huzur Yok”, “Direne Direne Kazanacağız”, “Zafer Direnen Emekçinin Olacak” sloganlarını haykırdı.
Pakkens fabrikasında direniş patrona geri adım attırdı
Bursa’da barometre ve valf üretimi yapan Pakkens fabrikasında sendikalı bir işçinin işten çıkarılması üzerine iş bırakan işçilerin direnişi kazanımla sonuçlandı.
Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Pakkens fabrikasında Türk-İş’e bağlı Türk Metal Sendikasının 11 Şubat 2022’de yetki alması sonrası işveren yetkiye itiraz etmiş, sendikalı bir işçiyi işten çıkarmıştı. Sendikal baskılara karşı 12 Haziranda iş bırakan işçiler Pakkens A.Ş’ye ait iki fabrikada direnişe geçtiler. İşveren direnişi kırmak için 3 Temmuza kadar tüm fabrikayı zorunlu izne çıkardı. Ancak işçiler direnişe devam edeceklerini duyurdular.
İşçilerin kararlı duruşu Pakkens patronuna geri adım attırdı. 19 Haziranda işveren mahkemeye yaptığı itirazı geri çekti. İşçiler halaylar ve sloganlarla kutlama yaptılar. Türk Metal Sendikası Osmangazi Şube Başkanı Erdinç Sazbiçer işverenin sendikayı tanımak zorunda kaldığını ve toplu iş sözleşmesi imzalanacağını söyledi. Zorunlu izne çıkarılan ve yedi gündür fabrika önünde direnişi sürdüren işçilerin 20 Haziran itibari ile işbaşı yapacaklarını ifade etti.
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...