Buradasınız
Polyplex ve Polifarma İşçileriyle Sınıf Dayanışması
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Basın açıklamasında ilk söz ICEM Genel Sekreteri Manfred Warda’ya verildi. Warda yaptığı konuşmada şöyle dedi: “İşçilerin sendikal örgütlenmesine saygı göstermeyen Polyplex patronunu kınıyorum. Polyplex patronunun buraya işçileri sömürmeye geldiğini, fakat burada çok güzel bir dayanışma ve mücadele ile karşılaştığını söylemek istiyorum. Bu haksızlığın önüne geçmek için elimizden geleni yapacağız. Mücadele yalnızca buradaki işçilerin değil 20 milyon ICEM üyesinin mücadelesidir. Bu mücadele kazanılana kadar burada olacağız. Yaşasın enternasyonal dayanışma.”
Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın da konuşmasına direnişe destek olan ziyaretçilere teşekkür ederek başladı. “Yurtiçi ve yurtdışı dayanışma ile ayakta duruyoruz” dedi. Öztaşkın “serbest bölgelerde sendikalaşma yok. Kapıdan içeri sendika sokulmak istenmiyor. Biz bu durumu kırmak istiyoruz. İşçiler tamamen tecrit edilmiş ve brandalarla direnişçi işçilerin çalışan işçilerle buluşmasına engel olunuyor. Bu durumu protesto ediyoruz. Petrol-İş, bayrağını Polyplex’in tepesine dikecektir” diyerek sözlerini tamamladı.ICEM, UİD-DER ve direnişçi işçilerin bir sonraki ziyaret yeri 3 gün önce direnişe başlayan Polifarma işçilerinin direniş alanı oldu. İşçiler sık sık “İnadına Sendika İnadına Petrol-İş!” diye haykırdılar. 4 ay önce açılan Polifarma fabrikasında işçiler ağır iş koşullarında çalışıyor. ICEM Genel Sekreteri Warda yaptığı konuşmada Polifarma işçilerinin mücadelesini desteklediklerini belirtti. Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın Polifarma’da insanlık suçu işlendiğini belirtti. Patronun aklını başına almasını söyleyen Öztaşkın, “Sendikalı olabileceğini tahmin ettiği işçileri işten atan patron insanlık suçu işliyor”, dedi.
Ontex, Kampana ve Legrand işçileri de baskılara, işten atmalara ve sendikasızlaştırmaya karşı birlikte mücadele etme ve örgütlenme çağrısı yaptılar. Direnişçi işçilerin konuşmaları ardından UİD-DER adına dayanışma konuşması yapıldı. Yapılan konuşmada şunlar dile getirildi: “Sendikalı olmak için kar-kış demeden direniyorsunuz. Yalnız değilsiniz. Sorunlarımız da, karşılaştığımız zorluklar da bir ve aynı. Biliyoruz ki çözüm yolları da aynıdır. Patronlar en temel hakkımızı kullanmamıza bile tahammül edemiyor ve saldırıyorlar. O zaman bize düşen direnmektir, dayanışmayı ve mücadeleyi büyütmektir, boyun eğmemektir. Biz işçiler ancak birleştiğimizde, kararlı ve örgütlü davrandığımızda güçlü olabiliriz. İşte bu yüzden tüm grev ve direnişlerin karşılıklı iletişim ve dayanışma içinde olmasının büyük önemi olduğuna inanıyoruz. Mücadelemizi ortaklaştırmak ve dayanışmayı büyütmek için buradayız. Mücadeleci işçilerin örgütü olan derneğimiz UİD-DER, direnen işçilerin, boyun eğmeyen ve birleşerek patronların karşısına dikilen işçilerin yanınadır. Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği olarak sizleri bir kez daha selamlıyor, mücadelenizde başarılar diliyoruz.”
Konuşmaların ardından direniş yerinde Roman Havası eşliğinde işçiler oyunlar oynadı ve halaylar çektiler. Ziyaret “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz!” sloganı ile sonlandırıldı.
Bericap’a Uluslararası Destek!
Onurlu İşçi Aşağılanmayı Sineye Çekmez
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
Son Eklenenler
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...
- Merhaba, ben Elazığ’dan Ankara’ya gelmiş genç bir işçi ve uidder.org takipçisiyim. Bir Elazığlı olarak Eti Krom AŞ işçilerinin mücadelesi karşısında duygularımı sizlerle paylaşmak istiyorum.
- Ekonomik yıkım, işsizlik, barınma sorunu, artan siyasi baskılar, din, dil, ırk, cins ayrımcılığı, savaşlar, göç sorunu, toplumsal ilişkilerin yozlaşması, iklim krizinin getirdiği aşırı sıcaklar, yangınlar, seller… Dünyanın neresine gidersek gidelim...
- İşçi ve emekçi kardeşlerim, bu satırları yazarken bile gözlerim doluyor, boğazım düğümleniyor. Daha birkaç gün öncesi çalıştığım fabrikada korkunç bir iş kazası oldu. Aynı bölümde çalıştığım bir arkadaşım ne yazık ki enjeksiyon kalıbının mapasının...