Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
Buradasınız
Sarayın Durumu
Jean de L’Espine du Pont-Alletz
Aşağıdaki şiir 1500’lerin başında Fransa’da yaşayan bir şair tarafından (Jean de L’Espine du Pont-Alletz) yazılmıştır. Kapitalizmin ilk gelişme döneminden başlayarak paranın toplumsal ilişkilerde nasıl yıkıcı bir rolü olduğunu anlatıyor şiir. Paraya dayalı sömürü düzeni yıkılmadan ve sömürüsüz bir toplum kurulmadan insanlık asla barış ve huzur yüzü görmeyecek.
![Fransa'da 16. yüzyılda yoksullar ve zenginler](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Sizin kralınızım, diyen, na işte bu. İşte bu, bize yıkımı getiren. Savaş açan bu, evimize barkımıza. İstediğini öldüren na işte bu. Bu adam işte hepimizi kırıp geçiren. Hepimize vergiler bindiren na işte bu. Cehenneme götürsün şeytan seni, soluk alırız belki sen geberirsen. Kim ister savaşı, kim besler, hep paralılar. Ali kıran baş kesen kim, hep paralılar. Şan, şeref, namus kimde, hep paralılarda. Hep paralılardır borusunu öttüren, hep onlardır paşa, bey, ağa. Parası olanın elinde bir sürü kadın, yalnız parası olan yaşar gönüllerde. Çiçektir bahçelerde parası olan. Parası olan der benim en akıllı, en güçlü. Neylersiniz, kötülere para gerekli. Parası olandır erdemli kişi. Parası olana herkes kul köle. Parası olanın yayılır ünü, yayılır hem de hiç zorlanmadan. Alır her istediğini parası olan. Parası olan adam herkesten üstün. İşte bu da onun kaderi. Neylersiniz, kötülere para gerekli. Her şey ayağına gelir parası olanın. Tutar avucunda dünyayı parası olan. Hiç uğramaz yanına üzüntü falan. Her şeye eli yatar parası olanın, istediğini yapmak bir onun hakkı, papaz olur, hekim olur, başkan olur, cümle âlem el üstünde yüceltir onu. İşte bu da onun kaderi. Neylersiniz, kötülere para gerekli. Her şeyi yapan paradır para. Her kötülüğe yeten paradır para. En doğru yargıç her yerde o, dedikodu, anlaşmazlık getiren o, şehirler, şatolar kaybettiren o. Parayla asıldı bir sürü insan. Şatolar satıldı parayla. Bütün kötülüklerin paradır kökü. Alındı haklarımız parayla elimizden. Para yüzünden insan onurunu yitirdi, sattı arkadaşını para yüzünden. Paradır iyi insanı kötü eden, para. Paradır boynumuza boyunduruğu geçiren. Boyun eğmişiz para yüzünden acı çekmeye. Para yüzünden harcanmışız pisipisine.
15 Kasım 2019
sonraki...
Kapitalizm Dünyanın Her Yerinde
Kapitalizm Dünyanın Her Yerinde
- Rıfat Ilgaz: Defneler Ölmez
- Karagün Dostu
- Umut
- Karamelâ Şekeri
- Kaptan, Allestaaa!
- Yüreğin Üşüdüğü Gün
- Ah! Mümkün Olsa
- İsimsiz Şiirlerden...
- Savaşa Gitmemiz Buyruldu
- Çocuklarım
- Boşa Didinmek Fayda Vermez
- Sessiz...
- Oyuncak Bebeklerin Gözyaşları
- Yenik Değiliz
- Sözüm Treni Kaçırdık Diyenedir
- Dünyanın Bütün Damlaları Birleşin!
- Bekle Beni
- Korkuyorlar
- Fevkalâde Memnunum Dünyaya Geldiğime
- Bir Gün, o da Bugün
Son Eklenenler
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...