Buradasınız
Sarıgazi’de 1 Mayıs Çalışmalarımızı Başlattık
Sarıgazi’den bir grup işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Sarıgazi’de 1 Mayıs’a hazırlık çalışmalarımızı başlattık. “Ücretler Yükseltilsin! İş Saatleri Kısaltılsın!”, “1 Mayıs’ta UİD-DER’le Alanlara!” pankartımızı meydana astıktan sonra standımızı kurduk. 1 Mayıs bildirilerimizi işçi kardeşlerimize ulaştırdık. Kampanyamıza ilgi oldukça yoğundu. İşçi ve emekçi kardeşlerimizin ortak sorunu iş saatlerinin uzun oluşuydu. Sohbet ettiğimiz işçi arkadaşlarımız sosyal faaliyet için zaman ayırmak bir tarafa, aileleriyle, çocuklarıyla geçirecek zaman bulamadıklarından yakındılar.
İşçi kardeşlerimizle röportajlar da yaptık. Mikrofonu uzattığımız arkadaşlarımıza sorularımızı yönelttik. Bir dokunduk bin ah işittik. Bir işçi kadın üniversite mezunu olmasına rağmen işsiz olduğunu, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çektiğini anlattı. Devlet okullarında bağış adı altında para alınmasından yakındı. Bir başka işçi kardeşimiz, çok uzun saatler çalışmasına rağmen aldığı ücretin yetersizliğinden yakındı. Şayet aldığı maaş yüksek olsaydı fazla mesaiye kalmasına gerek kalmayacaktı.
8 saatlik işgünü neredeyse mazide kaldı. Birçok fabrikada 8 saat değil, artık en az 10 saat çalışılıyor. 8 saat çalışılan fabrikalarda da artan iş temposu nedeniyle işçilerin pestili çıkıyor. İşsizlik arttı, milyonlarca işsiz için iş bulmak oldukça zorlaştı. Fazla mesailer arttı. Kazanılmış haklarımız gasp ediliyor. Kıdem tazminatı hakkımızı da elimizden almak istiyorlar. Her gün iş cinayetlerinde işçi kardeşlerimiz hayatını kaybediyor. Sendikasızlaştırma, taşeronlaştırma saldırıları her geçen gün artıyor. Tüm bu saldırılara karşı taleplerimizi yükseltmek için 1 Mayıs alanına UİD-DER’le birlikte yürüyelim. Ailemizi, çocuklarımızı, arkadaşlarımızı, işçi kardeşlerimizi 1 Mayıs alanına davet edelim.
Yaşasın 1 Mayıs!
Yaşasın İşçi Sınıfının Uluslararası Mücadele Birliği!
“Sosyal Hayat Diye Bir Şey Yok!”
Yunanistan’da Emekçi Tepkisi Durulmuyor
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...