Buradasınız
Sen İstersen Olur Barış!
Bir metal işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle Kadıköy Meydanında yapılan barış mitingine UİD-DER de katıldı. DTP ve çeşitli demokratik kitle örgütlerinin katılımıyla gerçekleşen miting coşkulu geçti. On bine yakın bir katılımla gerçekleşen mitingde, gerçekten çözüm için adım atılacaksa öncelikle askeri operasyonların durdurulması çağrısı dile getirildi. Kürsüden atılan sloganlar anlamlıydı: “Yaşasın halkların kardeşliği!”, “Biji Aşiti! Biji Bratiya Gelan!”, “Silahlar sussun, operasyonlar durdurulsun!”
>Bizler de UİD-DER’li işçiler olarak Kürt halkının haklı mücadelesini sloganlarımızla destekledik: “Yaşasın İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği!”, “Kahrolsun Irkçılık, Kürtlere Özgürlük!”, “Kürtlere Özgürlük! Kurdara Azadi!”, “Dünyaya Barış İşçilerle Gelecek!”.
Şu bir gerçek ki, patronlar sınıfı ve onların devleti işçi sınıfının ve ezilen halkların en demokratik taleplerini bile kendiliğinden vermez. İşçi sınıfı ve ezilen halklar ancak örgütlenip mücadele ederse taleplerini alabilir. Onun için örgütlenmeli ve egemen sınıfa karşı mücadele etmeliyiz. Şairin dediği gibi: “Barış ot değil ki topraktan yeşersin. Sen istersen olur barış!”
Dünyaya Barış İşçilerle Gelecek!
Görmek İçin İyi Bakmak Gerek
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...