Buradasınız
Sincan’da “İşçi Ölümlerine Son” Semineri
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
27 Ocak Pazar günü UİD-DER’in “İş Kazaları Kader Değildir, İşçi Ölümlerini Durduralım!” kampanyası çerçevesinde Sincan’da “İşçi Ölümlerine Son!” semineri gerçekleştirildi. UİD-DER’in yürüttüğü kampanya iş kazalarının çok sık yaşandığı Sincan’da da etkili oldu. Seminere, Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan işçiler başta olmak üzere sağlık, matbaa, tekstil ve inşaat sektöründen işçiler katıldı.
Seminerin ilk bölümünde UİD-DER’in 7. sezon açılış etkinliğinden derlenen görüntülere yer verildi. Görüntülerin coşkusu işçileri etkilerken seminerin devamında iş kazalarının, iş cinayetlerinin ve meslek hastalıklarının nedenleri ortaya kondu, coşkunun yerini öfke ve hüzün aldı.
Başbakanın ve eski çalışma bakanının madende göçük altında kalan işçiler için “ölüm bu işin kaderinde var” ve “güzel öldüler” açıklamalarının görüntüleri salonda bulunan işçilerin içini öfkeyle doldurdu. Kot taşlama işinde çalışıp silikozis hastalığına yakalanan işçilerin görüntüleri ve anlattıkları, patronların işçilerin hayatını hiçe saydıklarını açıkça gösteriyordu. Salonda bulunan işçilerin pek çoğu, videolarda görüntülerini izledikleri kot taşlama işçilerinin tümünün hayatını kaybettiğini öğrendiklerinde gözyaşlarına hâkim olmakta zorlandılar.
Seminerin ikinci bölümünde sorular soruldu, seminere katılan işçiler yaşadıkları iş kazalarını ve deneyimlerini anlattılar. Söz alan bir işçi, “bugün burada iş kazalarının kader olmadığını net bir şekilde öğrendim” diyerek işçilerin bu bilgilere aslında ne kadar çok ihtiyacı olduğunu vurguladı.
İş kazaları ile ilgili soruların yanı sıra işçiler, kıdem tazminatının akıbeti ve Ulusal İstihdam Stratejisi’nin içeriği ile ilgili sorular da sordular. Soruların cevaplanmasının ardından işçiler, bu etkinlikte çok şey öğrendiklerini ve katılmaktan mutlu olduklarını ifade ettiler. UİD-DER’in bu tip seminerleri Sincan’da daha sık yapmasını istediklerini vurguladılar.
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...