Buradasınız
Siyahların İsyanı: Bir HAYIR’la Çok Şey Değişir
Mersin’den UİD-DER’li bir öğrenci
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
1955’te ABD’nin Alabama Eyaletinin Montgomery şehrinde toplu taşıma araçlarında günlük hayatın birçok alanına hâkim olan ırkçı uygulamalar vardı. Beyazlar ve Siyahlar otobüslere farklı kapılardan biniyor ve farklı bölümlerde oturuyorlardı. Ayrıca bir Siyah her zaman otobüste bir Beyaza yer vermek zorundaydı.
1 Aralık 1955’te bir Beyaz otobüsün kendine ayrılan bölümünde yer bulamayınca Siyahların oturduğu bölüme geldi ve orada oturan Rosa Parks’tan kendisine yer vermesini istedi. Rosa Parks bu kişiye “hayır” dedi ve ardından tutuklandı. Rosa o gün sadece bir kişiye değil bir anlayışa HAYIR dedi ve bu hayır 1 yıl sürecek protesto, eylem ve gösterilerin kıvılcımını ateşledi. Dava süreci boyunca protestoculara çeşitli saldırılar düzenlenmesi eylemcileri yıldırmadı. Gösteriler Siyahların sesini duyurabilmesini sağladı. 21 Aralık 1956’da dava, yüksek mahkemenin Siyah yolcuların otobüste istedikleri yere oturabilecekleri yönünde sonuçlandı. Afro-Amerikan sivil haklar hareketinin örgütleyicisi olduğu bu protesto gösterilerinde, Rosa Parks hareketin sembol isimlerinden biri haline geldi.
Bugün bizden milliyetçi, tekçi, baskıcı, insan haklarını hiçe sayan bir tek adam rejimini onaylamamız, hiçbir şeye hayır demememiz ve her türlü haksızlığa boyun eğmemiz isteniyor. Ayrımcılık ırkçılık körükleniyor, suçsuz insanlar hapse atılıyor, eğitimciler, akademisyenler görevlerinden alınıyor. Kürt halkının politikacıları yok sayılıyor. Biz HAYIR dersek çok şey değişebilir. Farklı renkleri, dilleri, kültürleri reddeden ırkçı-faşist zihniyete, kadın cinayetleri ve çocuk istismarlarını normalleştirenlere, iş cinayetlerine kader-fıtrat diyenlere hep birlikte HAYIR diyelim.
Aydınlık bir gelecek için karanlığa HAYIR!
Ortaokul Öğrencisine Mektup
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...