Buradasınız
Ortaokul Öğrencisine Mektup
Gebze’den bir kadın işçi
Merhaba sevgili çocuk! UİD-DER’e sıcacık duygularını içeren bir mektup göndermişsin. Böylesi karanlık günlerde mektubun içimi serinletti, beni umutlandırdı. Mektubunda referandumda oy kullanamıyor olsan dahi çevrene neden “HAYIR” demek gerektiğini anlattığını, çünkü “HAYIR”ın bir amacı olduğunu yazmışsın. İyi yapıyorsun ve evet, doğru söylüyorsun. “Hayır”ın çok haklı bir amacı var. Referandumda HAYIR diyeceğiz, çünkü senin de söylediğin gibi geleceğimizi kara dumanlarla sarmaya çalışanlara izin veremeyiz. Kendi ellerimizle mezarımızı kazamayız. Biz insanız, duygularımız ve aklımız var. Yüreğimiz ve hünerli ellerimiz var. Eğer bizi yok saymalarına, haklarımızı ve özgürlüklerimizi çiğnemelerine izin vereceksek bunların ne önemi kalır, öyle değil mi? Yaşın tutmadığı için senin yerine de “HAYIR” oyu kullanmamızı istemişsin. Ben sandık başına giderken seni ve diğer çocukları da düşüneceğim, sizin yerinize de “HAYIR” diyeceğim. Söz veriyorum.
Ama senden de bir söz isterim sevgili çocuk! Bir işçi mahallesinden, bir işçi örgütüne mektup yazmışsın. Belli ki işçi çocuğu oluşundan, mahallendeki meşhur polis şiddetinden, bir kadın olarak mektubunda ısrarla durduğun kadınların geri plana itilişinin sendeki etkisinden dolayı doğru taraftasın. Küçük yaşına rağmen dünyayı çoktan kavramaya başlamışsın bile! Ama sakın bugün gösterdiğin çabadan vazgeçme. Kendin için, sevdiklerin için, hatta hiç tanımadığın insanlar için bile daha başlarında olduğun yaşamının sonuna dek mücadele et. Bil ki yaşam senin için ancak o zaman anlamlı hale gelecektir. Doğrunun peşinden gitmekten korkma. Bu uğurda verdiğin hiçbir emek boşa gitmez. Söylediğin hiçbir söz buhar olup uçmaz. Bu dünya zorbalar dünyası sevgili arkadaşım, ama unutma dünyamızı değiştirmek bizlerin elinde. Yeter ki bizler senin de söylediğin gibi birlik ve beraberlik içinde olalım. Dik duralım, sağlam adım atalım. Hep birlikte bu dünyayı değiştirelim. Mesajımı aldıysan ve “Ben Varım” diyorsan, kendine çok iyi bak. Umutla, doğrunun peşinde kal!
Bayburt’ta Öğrenci Olmak Zor
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...