Buradasınız
Ortaokul Öğrencisine Mektup
Gebze’den bir kadın işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Merhaba sevgili çocuk! UİD-DER’e sıcacık duygularını içeren bir mektup göndermişsin. Böylesi karanlık günlerde mektubun içimi serinletti, beni umutlandırdı. Mektubunda referandumda oy kullanamıyor olsan dahi çevrene neden “HAYIR” demek gerektiğini anlattığını, çünkü “HAYIR”ın bir amacı olduğunu yazmışsın. İyi yapıyorsun ve evet, doğru söylüyorsun. “Hayır”ın çok haklı bir amacı var. Referandumda HAYIR diyeceğiz, çünkü senin de söylediğin gibi geleceğimizi kara dumanlarla sarmaya çalışanlara izin veremeyiz. Kendi ellerimizle mezarımızı kazamayız. Biz insanız, duygularımız ve aklımız var. Yüreğimiz ve hünerli ellerimiz var. Eğer bizi yok saymalarına, haklarımızı ve özgürlüklerimizi çiğnemelerine izin vereceksek bunların ne önemi kalır, öyle değil mi? Yaşın tutmadığı için senin yerine de “HAYIR” oyu kullanmamızı istemişsin. Ben sandık başına giderken seni ve diğer çocukları da düşüneceğim, sizin yerinize de “HAYIR” diyeceğim. Söz veriyorum.
Ama senden de bir söz isterim sevgili çocuk! Bir işçi mahallesinden, bir işçi örgütüne mektup yazmışsın. Belli ki işçi çocuğu oluşundan, mahallendeki meşhur polis şiddetinden, bir kadın olarak mektubunda ısrarla durduğun kadınların geri plana itilişinin sendeki etkisinden dolayı doğru taraftasın. Küçük yaşına rağmen dünyayı çoktan kavramaya başlamışsın bile! Ama sakın bugün gösterdiğin çabadan vazgeçme. Kendin için, sevdiklerin için, hatta hiç tanımadığın insanlar için bile daha başlarında olduğun yaşamının sonuna dek mücadele et. Bil ki yaşam senin için ancak o zaman anlamlı hale gelecektir. Doğrunun peşinden gitmekten korkma. Bu uğurda verdiğin hiçbir emek boşa gitmez. Söylediğin hiçbir söz buhar olup uçmaz. Bu dünya zorbalar dünyası sevgili arkadaşım, ama unutma dünyamızı değiştirmek bizlerin elinde. Yeter ki bizler senin de söylediğin gibi birlik ve beraberlik içinde olalım. Dik duralım, sağlam adım atalım. Hep birlikte bu dünyayı değiştirelim. Mesajımı aldıysan ve “Ben Varım” diyorsan, kendine çok iyi bak. Umutla, doğrunun peşinde kal!
Bayburt’ta Öğrenci Olmak Zor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...