Buradasınız
Türkiye İşçi Sınıfı da Sesini Yükseltti
Gazi Mahallesinden bir metal işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Kapitalizmin krizi tüm dünyada etkilerini gösterirken işçiler de Avrupa’da, Asya’da, Amerika’da, kısacası tüm dünyada çeşitli eylemlerle tepkilerini yükseltiyorlar. Krizin faturasının, işsizlik, yoksulluk, zam olup işçilere çıkarılmasına karşı çıkıyorlar. İşte dünya işçi sınıfının sesine Türkiye işçi sınıfı da 29 Kasımda Ankara’da on binlerle meydana çıkarak düzenlediği mitingle ses kattı. Çünkü kriz patronlar ve onların temsilcilerinin söylediği gibi bizi teğet geçmedi ve krizin faturası bize ödetilmeye başlandı. İşte bu miting bu haksızlığa ilk kitlesel karşı çıkıştı. Evet! Şu görüldü ki, krizin faturasını ödemek istemeyenler, gelişigüzel işten atılmak istemeyenler, zamlara sessiz kalmak istemeyenler artık mırıldanmayı, kendi kendine söylenmeyi bırakıp, bu haksızlığa meydanlarda karşı çıkıyorlar.
“Krizin Faturası Patronlara”, “Bu Kriz Bizim Değil” diyen on binler, Ankara’da, krizle birlikte artan zamların geri çekilmesini, işten atılmaların durdurulmasını ve sağlık, eğitim, ulaşım gibi temel ihtiyaçların ücretsiz karşılanmasını talep etti. İşçi sınıfının sesine ses katmak ve haklı taleplerimizi haykırmak için biz de UİD-DER’li işçiler olarak alanda yerimizi aldık. Krizin bizim krizimiz olmadığını ve faturasını da ödemeyeceğimizi sloganlarımızla dile getirdik. Bir kez daha işçi sınıfının sorunlarının ve taleplerinin ne kadar ortak olduğu görüldü bu mitingde. Kriz bu gerçeği tüm işçilere şimdi daha net bir şekilde göstermeye başlıyor. Çünkü krizin tüm işçileri etkilediği artık su götürmez bir gerçek. Biz de bunu bilerek alanda şu slogana ses kattık: “KURTULUŞ YOK TEK BAŞINA, YA HEPBERABER YA HİÇBİRİMİZ!”
Evet! Türkiye işçi sınıfı da krize karşı sesini yükseltti, Ankara’daki soğuk havaya ve patronların tüm yalanlarına rağmen. Biz işçiler için kader deyip boyun eğmenin yanlışlığı ortada. Kâra dayalı bir sistem olan kapitalizm bize ancak bu katlanılmaz hayatı sunuyor. Buna karşılık işçi sınıfının ortak sorunlarına birleşerek ortak çözümler bulabileceği tarihteki ve günümüzdeki örnekleriyle sabittir. İşte şimdi mırıldanmayı bırakıp sesimizi yükseltmenin, mücadele etmenin, on binlere yüz binler katmanın zamanıdır. BİRLEŞEN İŞÇİLER YENİLMEZLER!
Hanmen’de İşçi Çıkarmalar Devam Ediyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...