Buradasınız
KESK’ten Bakırköy’de Basın Açıklaması
Topkapı’dan bir kadın sağlık işçisi
Krizin etkileri giderek büyüyor. Kapitalizm, krizinin faturasını işçi sınıfına ödetiyor. Son zamanlarda etkilerini derin bir şekilde hissettiğimiz krizin sebeplerine dair ise kapitalist düzenin paragöz ideologları ve uşakları yalanlar dışında bir şey açıklamıyorlar. Biz işçilerin krizin sonuçlarından olumsuz etkilenmemiz, aç kalmamız, giderek yoksullaşmamız, işsizliğe mahkûm edilmemiz patronlar sınıfının umurunda bile değil! Onlar için önemli olan tek şey kârları, başka bir şey değil. “Yaşanan ekonomik krizden daha kazançlı nasıl çıkarım”ın dışında bir şey düşündükleri yok.
İşçi sınıfı olarak tüm bunlara tepkimizi yüksek sesle dile getirmeliyiz. Bu amaçla yapılan eylemlerden biri de KESK Sendikalar Platformu tarafından düzenlenen ve çeşitli demokratik kitle örgütlerinin katılımıyla, Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda “İşsizliğe ve Yoksulluğa Hayır” şiarıyla yapılan basın açıklamasıydı. UİD-DER olarak biz de basın açıklamasındaki yerimizi aldık.
Basın açıklaması için Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin önünde toplanıldı; toplanan 1000’e yakın kişiyle Özgürlük Meydanına doğru “Krizin Faturası Patronlara”, “Doğalgaz Zamları Geri Alınsın” “Parasız Sağlık Parasız Eğitim”, “Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek”, “Yaşasın Devrimci Dayanışma” vb. sloganları atarak yürüdük. Çevreden işçilerin ve balkonlardan insanların atılan sloganlara katılmaları heyecan vericiydi. Yürüyüş oldukça coşkuluydu. Meydana gelindiğinde yapılan oturma eyleminin ardından basın açıklaması metni okundu.
UİD-DER’li işçiler olarak derneğimizin aylık çıkan İşçi Dayanışması bültenini meydandaki işçi dostlarımıza tanıttık; faaliyetlerimizden söz ettik, krize dair düşüncelerimizi paylaştık. Bizler biliyoruz ki ancak örgütlenip mücadeleye atıldığımızda kapitalizmden ve onun tüm pisliklerinden kurtulabiliriz. Tüm işçi dostlarımızı UİD-DER’de örgütlenmeye çağırıyoruz.
Krizin faturası patronlara!
Madende Göçük
Türkiye İşçi Sınıfı da Sesini Yükseltti
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- DİSK TÜİK Önünde Basın Açıklaması Yaptı
- İş Cinayetlerine, Düşük Ücretlere, Sendikal Baskılara Karşı Eylemler
- Sağlık Çalışanlarından Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem
- Dev Maden-Sen: “İliç’te Toprak Altındaki 8 Maden İşçisi Sahipsiz, Maden İşçileri de Çaresiz Değildir”
- BİRTEK-SEN’e Verilen Para Cezası Çalışma Bakanlığı Önünde Protesto Edildi
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...