Buradasınız
Taksim’de İşçi Eylemleri
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
19 Nisan Cumartesi günü Taksim Meydanı işçilerin eylemlerine sahne oldu. İlk olarak saat 13’te Gezi Parkında toplanan Herkese Sağlık Güvenli Gelecek (HSGG) Platformunun eyleminde, yaklaşan 1 Mayıs’ı konu alan ve meclisten geçirilen Sosyal Güvenlik Yasasına dair hükümetin takındığı tutumları teşhir eden bir basın açıklaması yapıldı. Üzerinde “SSGSS’ye Karşı Mücadele Sürüyor, 1 Mayıs’ta Taksim’e” yazan bir pankartın ve gündeme dair taleplerin yer aldığı dövizlerin de taşındığı bu basın açıklamasına Yörsan işçileri de pankartlarıyla katıldılar.
Basın açıklamasında, “Şikagolu işçilerin 8 saatlik işgünü mücadelesinde önderlerinin katledilişinden bu yana, bütün dünyada işçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günü olarak kutlanan ve insanlık tarihinin en kitlesel birliğini simgeleyen, hiç kimseyi ezmeyen fakat hiçbir güce de boyun eğmeyeceğini ilan eden yürüyüşün adıdır 1 MAYIS” denildi. Yeni yasayla birlikte kadınların ezilmesi ve sömürülmesinin pekiştirildiğinden, sözde demokrasi savunucusu AKP’nin, kamu emekçilerinin örgütlenmesi ve grev yapmasını önlemek için nasıl da var gücüyle çalıştığından, IMF ve Dünya Bankası gibi emperyalist kuruluşların öncülüğünde işçi sınıfına dönük ağır saldırılara girişildiğinden söz edildi.
Eylem boyunca sık sık “1 Mayıs’ta 1 Mayıs alanındayız!”, “İşçi-memur el ele genel greve!”, “Yaşasın sınıf dayanışması!”, “Direne direne kazanacağız!” sloganları hep bir ağızdan atıldı.
Açıklamanın sonunda, platform bileşenlerinin Sosyal Güven(siz)lik ve Genel Sağlık(sızlık) Sigortası yasasına karşı sürdürdüğü mücadelenin, yasa tümüyle kaldırılıncaya kadar devam edeceği vurgulandı. Tüm emekçiler 1 Mayıs’a davet edilerek eylem sona erdirildi.
Sosyal Haklar İçin Kadın Platformu oturma eylemi gerçekleştirdi
HSGG Platformunun açıklamasından hemen sonra, bu kez Sosyal Haklar İçin Kadın Platformu Taksim Meydanı metro girişinde oturma eylemi yaptı. Platform, yeni yasanın kadın emekçilere dönük baskıları arttırıcı uygulamalarını protesto etti. Eylemde “daha bitmedi mücadelemiz sürüyor!”,“sosyal güvenlikte kadınlar için pozitif ayrımcılık şart” yazılı pankartlar ile, “eşitliğe kadar pozitif ayrımcılık!”, “cinsiyetçi iş bölümüne hayır!”, “erkek sermaye düzenine hayır!”, “SSGSS’ye esastan itirazımız var!” sloganlarının yer aldığı dövizler taşındı.Yörsan ve Arçelik İşçileri: “Sendikal Yasaklar Kaldırılsın!”
HSGG Platformunun eylemine destek veren Yörsan işçileri, Galatasaray Postanesinin önünde yapacakları basın açıklaması için çağrıda bulunmuşlardı. Bu çağrıya kulak veren HSGG bileşenleri, Yörsan işçilerine destek vermek üzere onlarla birlikte Taksim tramvay durağında toplanarak yürüyüşe katıldılar. Tıpkı Yörsan işçileri gibi, sendikalılaştıkları için kapının önüne konan Arçelik işçileri de basın açıklamasında yerlerini aldılar.
İşçiler, “400 Yörsan işçisiyiz, Sendikamıza üye olduk işten atıldık, Yörsan ürünlerini tüketmiyoruz!” pankartı açarak yürüyüşe geçtiler. Fakat polis, işçilerin “sorunlarını dile getirecekleri basın açıklaması dışında başka niyetlerle eylem yapacakları şüphesiyle” (!) yürüyüş güzergâhına barikat kurdu. İşçiler “Emekçiye Değil Sermayeye Barikat!”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması!” sloganlarıyla polise tepki gösterdiler. Sonra pankartların indirilmesi ve slogansız yürünmesi koşuluyla barikat kaldırıldı. İşçiler yürüyüş ve basın açıklaması boyunca “Yaşasın Sınıf Dayanışması!”, “Sendika Hakkımız, Söke Söke Alırız!”, “Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz! ”, “Yörsan Tüketme İşçi Hakkı Yeme!”, “Arçelik İşçisi Yalnız Değildir!”, “Gün Gelecek, Devran Dönecek, AKP Halka Hesap Verecek!” sloganlarını attılar.
İşçilerin postane önünde toplanmasıyla birlikte işçi temsilcileri söz alarak kendilerine uygulanan baskıları anlattılar ve taleplerini dile getirdiler. Tek-Gıda İş Sendikası adına konuşan Gökhan Şengün, insanca yaşama isteklerinin patron tarafından nasıl savcıya şikayet konusu edildiğini, hükümetin tutumunun “asığım astık kestiğim kestik” biçiminde olduğundan söz etti. Şengün şöyle devam etti: “Bize yapılan haksızlığı unutmayacağız, bundan sonra çığ gibi büyüyen bir kalabalıkla karşılarına çıkacağız… Ya sıranın bize gelmesini bekleyeceğiz ya da bu haksızlığa dur diyeceğiz!”
Şengün’den sonra Yörsan işçileri adına Gökhan Yıldız söz aldı. Mücadelenin başından beri kendilerini yalnız bırakmayan “Yörsan Yersen İnsiyatifi”ne teşekkür ederek söze başladı. Örgütlenme süreçlerinin sonunda nasıl hukuksuz bir şekilde işten atıldıklarını, sendikalarıyla birlikte 137 gündür fabrikanın önünde direnişlerini sürdürdüklerini, kazanana kadar da mücadeleyi devam ettireceklerini ifade etti.
Arçelik işçileri adına söz alan Sedat Kandil ise, yaptığı konuşmada, 120 gündür grevde olduklarını açıkladı. Kandil, uzun yıllardır aynı işyerinde çalıştıklarını, ama ücretlerinin düşük olduğunu, buna tepki gösterdikleri için de baskıya maruz kaldıklarını söyledi. Nakliyat-İş’e üye olduktan sonra kendilerine uygulanan baskıların daha da arttığını, buna karşın direnişlerini sonuna kadar sürdürmekte kararlı olduklarını ifade etti. Kandil, demokratik kitle örgütlerinden ve basın emekçilerinden de destek beklediklerini söyledi. İşçilerin taşıdığı “Arçelik demek işsizlik demek!” dövizleri dikkat çekti. Konuşmaların ve sloganların ardından basın açıklaması sona erdi.
Devam eden işçi direnişlerinin zaferle taçlanması ancak sendikaların ve işçi kitlelerin sınıf dayanışmasını yükselterek bu direnişlere sahip çıkmasıyla mümkündür. Önümüz 1 Mayıs. Yani işçi sınıfının büyük bedeller ödeyerek tarihine kazıdığı Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü. Gerek işçi sınıfına yönelik saldırıların arttığı ve direnişlerin birbiri ardına patlak verdiği, gerekse pek çok kazanılmış hakkımızı gasp eden SSGSS Yasasının meclisten geçirildiği böylesi bir dönemde 1 Mayıs’ın önemi daha da artıyor. Sermayenin saldırılarını geri püskürtmek ve sınıf dayanışmasını örmek için, işçi sınıfının patronsuz, sömürüsüz, sınıfsız bir dünya isteminin de sembolü olan 1 Mayıs’ta alanlarda olmalıyız!
Yaşasın 1 Mayıs!
Yaşasın İşçi Sınıfının Mücadele Birliği!
- Belediye İşçileri Saldırılara Karşı Mücadele Ediyor
- Sendika Düşmanlığına, Ücret Gaspına Karşı İşçi Mücadeleleri
- İşçi Sınıfının Unutulmaz Önderi Kemal Türkler Mezarı Başında Anıldı
- Belediyelerde İşten Atma Saldırısına Karşı İşçilerin Mücadeleleri Devam Ediyor
- KESK ve Emekli Örgütlerinden Türkiye Genelinde “Sefalete Teslim Olmayacağız” Eylemleri
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...