Buradasınız
Tek Bir Hedef Uğruna Tam Bir Yumak Olmak
Gebze’den bir işçi
Selam dostlar. Ben, yoğun emekler sonucu ortaya koyduğumuz “Uyanıştan Başkaldırıya” adlı oyunun sahnelenmeden önceki mutfak bölümünü anlatmak istiyorum. Aylar süren yoğun emeğin sahneye taşınması ve sınıfımızın karşısına nasıl çıktığını yaşayarak gören biri olarak kelimelere nasıl döküleceğini emin olun bilemiyorum.
Yaklaşık 3 senedir düzenli çalışmalarını sürdüren derneğimizin tiyatro kulübü bu senenin Mart sonlarına doğru yeni bir oyunun sahnelenmesi için kolları sıvadı. İlk haftalar masa başı çalışmaları şeklinde geçti. Konuyu ve içeriğini, o dönemin sosyal, kültürel, toplumsal ve ekonomik şartlarını derinlemesine irdeledik. Sonrasında her hafta değişik bölge derneklerinde çalışmaya başladık. İstanbul ve Gebze’den sabahın erken saatlerinde yola çıkan arkadaşlarımızla her hafta sonu buluştuk. Her buluşmamız yaklaşık 12 saatlik çalışmalar şeklinde devam etti. Bazen 10 saniyelik bir an için saatlerce tartıştık, bazen de tekrar tekrar oynadık.
Bu çalışmalar işyerlerinin bize dayatılan monoton havasından çok uzak, neşeli ve bir o kadar da sıcak bir ortamda geçiyordu. Vakit yaklaştıkça stres ve yoğunluk da arttı. Hafta içleri bazılarımız salon baktı, bazılarımız dekor, makyaj gibi malzemelerin tedariki için uğraştı. Ve hafta sonları haricinde ayriyeten farklı bölgelerde de çalışmalar başladı. Bu yoğunluğu elbette biz tiyatro kulübündekiler tek başımıza yaşamıyorduk. Derneklerimize döndüğümüzde arkadaşlarımızın bütün enerjileriyle davetiyelerimizi insanlara ulaştırmaya çalıştığını görüyorduk. Yani tek bir hedef uğruna tam bir yumak olmuştuk. Ve oyun tarihleri geldi çattı. 3 bölgede yüzlerce işçiye ulaşıldı, yüzlerce tohum ekildi.
Bu oyunun ben yalnızca işçi sınıfına fikirlerimizi götürmek olmadığını, aynı zamanda bu çalışmalara katılan bizlerin de ortak iş yapabilme, kaynaşma ve uzun çabalar sonucunda oluşturulmuş bir kültürün bizlere de aktarılmasının bir aracı olarak görüyorum. Dün öğretmenine karşı gelemeyen bizlerin, bugün patronların, onun kolluk güçlerinin ve yüzlerce işçinin önünde kendini ifade edebiliyor olmanın sırrının bu olduğunu düşünüyorum. Biz bir miras aldık ve bu mirası koruyup güçlendirmek için herkesi mücadele saflarımıza bekliyoruz.
Birleşen İşçiler Yenilmezler!
Uyanıyoruz
Son Eklenenler
- Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz.
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...