Buradasınız
Tekel İşçisinin Mücadelesi Onurumuzdur!
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Gebze Sendikalar Birliği Tekel işçilerinin mücadelesine destek amacıyla 15 Ocakta, AKP ilçe binası önünde basın açıklaması düzenledi. Yaklaşık 250 kişinin katıldığı basın açıklamasına, Birleşik Metal-İş, Lastik-İş, Kristal-İş, Eğitim-Sen Gebze şubeleri üye ve yöneticilerinin yanı sıra Nakliyat-İş’e üye oldukları için işten atılan Balnak işçileri, ESP, EMEP ve UİD-DER’li işçiler de destek verdi.
Birleşik Metal-İş şubesi önünden, “Tekel İşçisinin Mücadelesi Onurumuzdur” pankartı, taleplerin dillendirildiği dövizler ve sloganlarla yürüyüşe geçildi. Yürüyüş boyunca “Gün Gelecek, Devran Dönecek, AKP Halka Hesap Verecek”, “Kahrolsun Ücretli Kölelik Düzeni”, “Direne Direne Kazanacağız”, “Tekel İşçileri Yalnız Değildir”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz” sloganları atıldı.
Polisin yığınak yaptığı basın açıklamasında, Sendikalar Birliği adına Birleşik Metal-İş Gebze şube başkanı Erdoğan Özer bir konuşma yaptı. Özer şunları söyledi: “İşçiler için büyük sıkıntı ve zorluklarla dolu bir yılın ardından, karamsarlığımızın ve geleceğe yönelik endişelerimizin arttığı bir döneme girdik. Ekonomik kriz nedeniyle yüz binlerce işçi işini kaybetti, işini kaybetmeyenlerin de gelirleri eridi. Kriz sona ermese de bedeli işçiler ödemeye devam edecek. Ta ki işçiler bir bütün olarak ayağa kalkıncaya kadar bu böyle devam edecek. Kendi kaderini kendi ellerine alamayanlar, başkasından minnet bulamayacak. Başta Tekel işçileri olmak üzere, mücadele eden, haklarını korumak için bedel ödemeye hazır bütün işçiler bize bu bataklıktan nasıl çıkılacağını da gösteriyor. Onlar sadece kendileri için mücadele etmiyorlar. Çünkü biliyorlar ki, sistemin ayrı muamele yapmadığı işçiler, ancak birlikte kurtulabilirler. Tekel işçileri ‘kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz’ derken bu gerçeğin altını bir kez daha çiziyorlar. İşçilerin bir paçavra gibi kullanılıp atılamayacağını, onların insan olduğunu bu düzenin egemenlerinin suratına haykırıyorlar.”
Daha sonra AKP hükümetine seslenen Özer, “işçiler de açılım bekliyor” diyerek, işçilerin taleplerini şöyle sıraladı:
1. Sendika toplusözleşme ve grev hakkı ILO normlarına uygun hale getirilmeli, bunun için anayasanın ilgili maddeleri ve yasal düzenlemeler değiştirilmelidir.
2. Tekel işçilerine iş ve gelecek güvencesi sağlanmalıdır. İtfaiye işçilerini mağdur eden hizmet alım sözleşmeleri derhal iptal edilmeli ve kamu işleri kamuda istihdam edilenler eliyle yürütülmelidir. Kamu çalışanlarının grevli toplu sözleşme talepleri karşılanmalıdır.
3. İşçi ve emekçilerin belini büken zamlar geri alınmalıdır. Asgari ücret yeniden belirlenmelidir.
4. Kısa çalışma ödeneğinin süresi uzatılmalıdır.
5. İşsizlik sigortası tüm işten atılanların işsiz kaldıkları süre boyunca faydalanacakları bir hale getirilmeli siyasal iktidar işsizlik fonundan elini ayağını çekmelidir.
6. İşçi sağlığı ve iş güvenliğine aykırı koşulların olduğu işyerlerinde, işçilerin ücret kesintisine uğramaksızın çalışmama haklarını güvenceye alan bir yasal düzenleme yapılmalıdır.
Basın açıklaması soğuk havaya rağmen işçilerin coşkulu alkışları ve sloganları eşliğinde sona erdi.
Ayakkabı Kalıp İşçilerinden Mektup
Son Eklenenler
- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve emekli örgütlerinin çağrısıyla 16 Temmuzda Ankara, İstanbul, Eskişehir, Antalya, Bursa, Diyarbakır gibi büyükşehirler başta olmak üzere pek çok kentte eylemler yapıldı.
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...