Buradasınız
Tersane İşçilerinden Grev Kararı
17 Mayıs günü, Limter-İş, İçmeler Düğün Salonunda “Tersanelerde Taleplerimizin Çözümünü Tartışıyoruz” konulu bir toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantı, 27-28 Şubatta yapılan grevin ardından tersane patronlarının (GİSBİR) verdikleri sözleri yerine getirmemesi, tersanelerdeki çalışma koşullarında hiçbir düzelmenin olmaması, ölümlerin devam etmesi nedeniyle düzenlendi. Limter-İş sendikası tarafından toplantının amacı tersane işçilerinin yaşadıkları sorunlara çözüm arayışı olarak açıklandı. UİD-DER’li işçilerin de gözlemci olarak katıldıkları toplantıda yaklaşık 80 işçi vardı. Tersane işçilerinin talepleri şunlardı:
- İş cinayetlerinin sorumluları yargılansın
- Tuzla tersanelerinin denetimini Limter-İş, TMMOB, TTB, Baro, Çalışma Bakanlığı ve GİSBİR’den oluşan bağımsız bir komisyon yapsın
- Ağır ve Tehlikeli İşkolu Yönetmeliği uygulansın
- Taşeronluk sistemi kaldırılsın
- 7,5 saatlik işgünü uygulansın
- Sigortalar ana firma tarafından ve işçilerin gerçek ücreti üzerinden yatırılsın
- Gurbetçi işçilere sağlıklı barınma evleri sağlansın,
- Limter-İş’e tersanelerde temsilcilik açma hakkı tanınsın
Toplantı Limter-İş Genel Başkanının konuşmasıyla başladı. Başkan konuşmasında, “27-28 Şubatta yaptığımız eylemde sesimizi duyurduk ama bu yeterli değil. 27-28 Şubatta taleplerimizi makul gördüklerini ifade eden patronlar, uygulama konusunda pek niyetli değiller. Sorunlarımız devam ediyor ve bugün buraya çözüm için geldik” dedi. Limter-İş Genel Sekreteri ise eylem günü olarak 15-16 Haziranı önerdi. Açıklamasında 15-16 Haziranın işçi sınıfı açısından önemli bir gün olduğunu, o günlerde gerçekleştirilecek bir eylemle 15-16 Haziran’ı selamlamanın güzel olacağını söyleyerek sözü işçilere verdi.
Söz alan işçilerin çoğu grev gününün tarihinden çok, onun altyapısının oluşturulması için neler yapılması gerektiğine vurgu yaptılar. Söz alan arkadaşlardan biri “Bugün tersanelerde insanlık dışı uygulamalara maruz kalıyoruz. Eğer biz insan olduğumuzu hissedip mücadele etmezsek köle olmaya devam edeceğiz” diyerek mücadelenin zorunluluğunu dile getirdi. Diğer bir arkadaş ise “Her gün tersanelere girerken bedenimizi veriyoruz ama en temel haklarımızı alamıyoruz. Biz olmasak metale şekli kim verecek, kim çekiç sallayacak metale, biz olmasak hiçbir şey olmayacak, buna inanın. İşte biz bir gün o çekici kapitalizme vurmalıyız ki, işte o zaman bu sorunlar bitecek” diyerek çok doğru bir noktaya vurgu yaptı. Bir başka işçi ise “Bedenlerimizi tersanelerde vermek yerine mücadele için vermek daha anlamlı olur” diyerek mücadele azmini ortaya koydu. Başka bir işçi arkadaş ise “Tüm bu sürece iyi bakmalıyız, bu süreç sınıf savaşıdır ve biz de sınıf olarak tutum almalıyız. Elbette bu mücadelede bedel de ödeyeceğiz, ama mücadele etmezsek hiçbir şey değişmeyecek” dedi.
Konuşmalarda, 27-28 Şubatta yapılan grevle birlikte bazı tersanelerde 7,5 saat çalışma saati uygulanmaya başlandığı, bunun genele yayılması içinse mücadeleye devam etmek gerektiği vurgulandı. Bu mücadeleye sadece kendimiz değil, tüm çevremizi de katmalıyız, dedi bir işçi.
Toplantı sonunda 15-16 Haziranda grev yapılıp yapılmaması için bir oylama gerçekleştirildi ve grev oylaması büyük bir çoğunluk tarafından kabul edildi. Sonuç olarak 16 Haziranda bir günlük grev ilanı kabul edildi. Grev başlangıç olarak 1 gün olarak ilan edilse de süresini süreç belirleyecek denilerek toplantı sona erdi.
Tersanelerde yaşananlar tüm işçi sınıfın sorunudur ve ancak birlikte hareket edersek bu sorunların üstesinden gelebiliriz. İşçi kardeşlerimizin örgütlenmesi ve mücadeleye katılması için yılmadan çalışmak zorundayız. O zaman patronlar sınıfını dize getirebileceğimizden hiç kuşkumuz olmasın.
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- DİSK TÜİK Önünde Basın Açıklaması Yaptı
- İş Cinayetlerine, Düşük Ücretlere, Sendikal Baskılara Karşı Eylemler
- Sağlık Çalışanlarından Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem
- Dev Maden-Sen: “İliç’te Toprak Altındaki 8 Maden İşçisi Sahipsiz, Maden İşçileri de Çaresiz Değildir”
- BİRTEK-SEN’e Verilen Para Cezası Çalışma Bakanlığı Önünde Protesto Edildi
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...