Buradasınız
Tezcan Galvaniz’de Direniş Devam Ediyor
17 Aralıkta 39 işçi arkadaşımızın işten atıldığı Tezcan Galvaniz’de, 26 Aralıkta 83 işçi arkadaşımız daha hiçbir sosyal hak ve tazminat ödenmeden işten atıldı. Servislere alınmayan işçiler 28 Aralıkta Arslanbey Sanayi Bölgesinden İzmit’e kadar yürüyerek eylem ve basın açıklaması yaptılar. Bunun ardından 83 işçi, 29 Aralıkta, 8-18 vardiyasındaki işe gelen arkadaşlarının yardımıyla fabrika içine girdiler. Güvenliğin tüm engellemelerine rağmen fabrikanın yemekhanesine giren işçiler kendilerini buraya kilitleyerek işgali başlattılar. Bunun üzerine işveren yemekhanedeki elektrik, su ve doğalgazı keserek direnişi kırmaya çalıştı. Aç ve susuz bırakılan işçiler mücadelelerinden ödün vermeyerek direnişi devam ettiriyorlar.
İşgali devam ettiren arkadaşlarına destek vermek için Birleşik Metal-İş sendikasında örgütlü olan ADD, Standart Alüminyum, Baysan Trafo, Cem Tava ve çeşitli fabrikalardan işçiler de kendi mesailerinden sonra fabrika önüne gittiler. Hep bir ağızdan Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz, Krizin Faturası Patronlara, Tezcan İşçisi Yalnız Değildir sloganları haykırıldı ve halaylar çekildi.
Saat 18’de, 8-18 vardiyasında çalışan Tezcan işçileri de fabrika kapısına geldiler. Bunun üzerine Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, sendikal örgütlenmenin anayasal bir hak olduğunu, ancak Tezcan patronunun bu yasalara uymadığını söyledi. Fabrikanın son beş yıl içerisinde muazzam bir büyüme kaydettiğini ve bu büyümenin işçilerin emeği sayesinde gerçekleştiğini belirtti. Buna rağmen krizin faturasının yine de işçilere ödettirilmeye çalışıldığını anlattı. Basın açıklamasının ardından destek vermeye gelen işçiler sloganlarla oradan ayrıldı. İçerideki işçiler işgal ve direnişlerini devam ettiriyorlar.
UİD-DER üyesi işçiler olarak Tezcan işçisinin bu haklı mücadelesinde bizler de onların yanındayız.
Umur Matbaada İşçi Kıyımı!
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...