Buradasınız
Türk-İş İşçi Temsilcileri Tekel Direnişini Konuştu
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Türk-İş İstanbul Şubeler Platformu Temsilciler Kurulu, 17 Şubatta “Temsilciler Tekel Direnişini Konuşuyor” adıyla bir toplantı gerçekleştirdi. Mecidiyeköy Kültür Merkezinde gerçekleştirilen toplantıda, platform bileşeni sendikaların yöneticileri ile çeşitli işyerlerinden gelen temsilciler söz alarak konuşmalar yaptılar.
Yapılan konuşmalarda Tekel işçilerinin haftalardır devam eden direnişlerinin önemine vurgular yapıldı. Sendikaların Tekel işçilerinin mücadelesine yeterince destek vermediklerine dikkat çekildi. Sendika yöneticileri konuşmalarında, 4 Şubatta yapılan iş bırakma eylemi öncesinde paylarına düşen hazırlıkları gerektiği gibi yapmadıklarını söyleyerek özeleştiride bulundular. Direnişin bugüne kadar devam etmesinde demokratik kitle örgütlerinin verdikleri desteğin önemli bir payı olduğu belirtildi. Direnişçi işçileri oyalayan, her an anlaşma sağlanacakmış havası yaratarak direnişin zayıf düşmesine neden olan Türk-İş yönetimi eleştirildi. Sendikaların Tekel işçileri kadar kararlı olmaları gerektiği vurgulandı. Hükümetin Tekel işçilerine Şubat ayının sonunda müdahale edeceği açıklaması hatırlatılarak Tekel işçilerinin yalnız bırakılmayacağı, onlarla birlikte saldırılara karşı koyulacağı belirtildi.
Toplantının sonunda okunan sonuç bildirgesinde, sendikaların etkisizleştiği dönemde Tekel işçilerinin mücadelesinin yeniden umudu artırdığı, mücadelelerinin sonucu ne olursa olsun Tekel işçilerinin daha şimdiden kazandıkları, görevin bu kazanımları daha ileri noktalara taşımak için daha fazla çaba gösterilmesi olduğu ifade edildi. Mücadelenin daha ileri noktaları taşınması için yapılması gerekenler şöyle sıralandı:
- “28 Şubatta Ankara’da olmalıyız.
- Türkiye’de emek mücadelesi için önemli bir yer tutan İstanbul’da tüm işyerlerini kapsayan bir Temsilciler Kurulu toplantısı yapmalıyız.
- Direnişin kalıcı olması için eylem ve etkinlikleri yerellerde yapmalıyız.
- “5 Liranı İşçi Kardeşinle Paylaş” kampanyasını güçlendirmeliyiz.
- Mitinglerin İstanbul ayağının en kısa sürede İstanbul’da örgütlenmesini sağlamalıyız.
- Ortaya çıkan mücadeleyi İstanbul’da yapılacak 1 Mayıs’a taşımalıyız.
- Hükümetin direnişe müdahalesi halinde, bulunduğumuz her yerde sokaklara çıkıp tepkimizi göstermeliyiz.
Kararların açıklanmasından sonra toplantı sona erdi.
Bugüne kadar Tekel işçileriyle dayanışma adına yapılan eylemlerin olması gerekenin çok altında bir katılımla ve etkiyle gerçekleştiği ortada. Bu durumun havası toplantıya fazlasıyla yansıdı. Türk-İş yönetimine yapılan haklı eleştirilerin karşılığını bulması, militan sınıf sendikacılık anlayışına uygun bir çalışma tarzıyla hareket edilmesine bağlıdır. Son derece yaygın olan, işçilerin cep telefonlarına mesaj çekilerek eylem örgütleme anlayışı terk edilmelidir. Sermaye sınıfının ve onun temsilcisi olan hükümetlerin yalanlarının toplumda taraftar bulmasını engellemenin de, mevcut hükümete muhalif sermaye partilerinin Tekel işçilerinin eylemini kendi çıkarlarına kullanmaya kalkışmalarının önüne geçmenin de tek yolu militan sınıf sendikacılığıdır.
Başka Bir Futbol
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...