Buradasınız
UİD-DER’le 1 Mayıs’ta Alanlardaydık
Gebze’den işsiz bir işçi
UİD-DER olarak tüm sene boyunca yaptığımız etkinliklerde, sürdürdüğümüz faaliyetlerde olduğu gibi 2009 1 Mayıs’ında da emekçi kardeşlerimizle birlikte alanlardaydık. 1 Mayıs çalışmalarımız aylar öncesinden başlamıştı. 1 Mayıs’a yaklaştığımız günlerde ise çalışmalarımız daha da yoğunlaştı. 1 Mayıs afişlerinin asılması, bildirilerin dağıtılmasıyla, mahallelerde yürütülen hummalı çalışmalarla 1 Mayıs gününe geldik. Sabah erkenden çaylar hazırlanmıştı derneğimizde. Yola çıkmadan önce çaylarımızı içip, sohbetler ederek otobüslerimize doğru yöneldik. Otobüste görevli arkadaşımız, 1 Mayıs’ın önemini anlatan bir konuşma yaptı ve sloganlarımızı hep birlikte haykırdık.
Kortejimizin toplanacağı yere geldiğimizde son hazırlıklarımızı yapıp 1 Mayıs alanına doğru yürümeye başladık. Kortejin düzeni, atılan sloganların içeriği çevreden seyredenlerde hayranlık uyandırıyordu. UİD-DER her zaman olduğu gibi tam bir işçi disipliniyle alandaki yerini almıştı. Yürüyüş sırasında mitinge bireysel olarak gelen işçilerin kortejimize katılması bizleri çok mutlu etti. Kortejimizin en ön saflarında çocuklarımız yer alıyordu. Onların hemen arkasından, çeşitli işkollarından iş elbiseleriyle gelen işçi arkadaşlarımız sıralanıyordu. Kadıköy’deki 1 Mayıs kutlamasında, “TÜSİAD, İMF, Kahrolsun Sermaye”, “Tüm Çalışanlara İş Güvencesi”, “Tüm İşsizlere İş, İşgünü Kısaltılsın”, “Yaşasın 1 Mayıs, Yaşasın Sosyalizm”, “Parasız Ulaşım, Sağlık, Eğitim, Konut” sloganlarımızı hep birlikte haykırdık.
Daha sonra ise Gebze’de yapılacak olan 1 Mayıs mitingine katılmak için yola çıktık. Gebze’ye geldiğimizde tekrar düzenli kortejimizi oluşturarak miting alanına doğru yola koyulduk. Burada da taleplerimizi tüm emekçi kardeşlerimizle haykırdık. Ve bir dahaki 1 Mayıs için şimdiden çalışmaya başladık. Çünkü mücadele sürekli olduğunda başarılı olabilir. Tarih bunu hep göstermiştir, göstermeye de devam edecektir. Tek başına meydanlara çıkmak değil, bunun öncesinde çalışma yürütmek ve örgütlenmek çok önemlidir. Ancak örgütlendiğimizde tüm taleplerimizi hayata geçirebiliriz. Bunun için örgütlü mücadeledeki yerimizi almalıyız.
Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz!
Yaşasın 1 Mayıs, Biji Yek Gulan!
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...