Buradasınız
UİD-DER’le 8 Mart kutlaması
Aydınlı’dan bir grup kadın işçi
Bizler bir grup kadın işçi olarak UİD-DER’le birlikte ilk kez Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutladık. Günün içeriğini anlatan bir sunumun ardından İşçi Özeğitim Gruplarının daha önce düzenlemiş olduğu etkinliklerin, mitinglerin coşkulu görüntülerini izledik. Dernek temsilcimiz bugünün içeriğini, tarihteki önemini anlatan bir konuşma yaptı. UİD-DER’in işçilerden oluşan korosu eşliğinde türküler, marşlar söyledik. Sonra da herkesin evinden getirdiği yiyeceklerle UİD-DER sofrası hazırlandı. Erkek arkadaşlarımız sofranın hazırlanması ve diğer işlerin yapılmasında sorumluluk aldılar. Sınıf kürsüsünde, isteyen herkes 8 Mart’ın önemine değinen konuşmalar yaptı. Kadınların kapitalizm altındaki bu çifte sömürülüşünden kurtuluşun tek yolunun mücadeleyle olacağına değinildi.
Bugün biz kadınlar evde, okulda, işyerinde sırf kadın olduğumuzdan ayrımcılığa maruz kalıyoruz ve tacize uğruyoruz. Çalışan kadınlar işyerinde saatlerce sömürüldükten sonra, kalan mesailerine evde, ev işleri ve çocuk bakımı ile devam ediyorlar. Burjuva kadınlar ile biz işçi sınıfının kadınlarının sorunları kesinlikle aynı değildir. Burjuva kadınları için aile baskısı diye bir şey yok. Yine toplumdaki namus kavramı sürekli işçi sınıfının kadınları üzerinde bir baskı aracı olarak kullanılırken, burjuva kadınları için böyle bir sorun yoktur.
Biz kadınlar olarak devrimci mücadeleye atılmadığımız sürece özgürleşemeyiz. Kapitalizm altında işçiler kadın erkek fark etmeksizin sömürülüyor, ama biz kadınlar bu sömürüyü iki kat daha fazla yaşıyoruz. Sürekli ikinci cins olmanın ezikliğini yaşıyoruz. Kapitalizmin tüm pislikleri gibi biz kadınların da bu çifte sömürüden kurtuluşumuzun tek yolu kadın erkek omuz omuza devrimci mücadele vermek ve kapitalizmi yıkmaktır.
Son Eklenenler
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...