Buradasınız
UİD-DER’den Grevdeki Mutlu Akü İşçilerine Dayanışma Ziyareti
Tuzla Tepeören’de üretim yapan Mutlu Akü fabrikasında 6 aydır devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkanması üzerine işçiler 9 Haziranda greve çıktı. Grevci işçiler aynı gün gerçekleştirdikleri basın açıklamasıyla taleplerini dile getirmiş, kararlılıklarını ifade etmişlerdi. Grev 708 Mutlu Akü ve 63 Mutlu Plastik işçisini kapsıyor.
UİD-DER, grevin üçüncü gününde dayanışma ziyareti gerçekleştirdi. “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz” sloganlarının hep birlikte atıldığı ziyarette, grevci işçiler toplu sözleşme sürecinin neden tıkandığını, greve neden çıktıklarını anlattılar. UİD-DER’li işçilerin mücadele deneyimlerini paylaştıkları ziyarette, mücadele ezgileri eşliğinde halay çekildi.
Petrol-İş Sendikası İstanbul 2 No’lu Şubede örgütlü işçiler, toplu sözleşme görüşmelerinin son toplantısında sosyal haklarda anlaşma sağlandığını, fakat enflasyon (2021 yılsonu resmi enflasyonu-%36,6) oranına ek olarak 2 bin 250 lira ücret taleplerinin kabul edilmediğini belirttiler. Mutlu Akü yönetimi 1200 lira ve buna ek olarak saat ücretine yansıtılmayacak şekilde 1 yıl boyunca aylık 800 lira teklif etti. Mesaiye kalmadan geçinemediklerini söyleyen işçiler, ağır şartlar altında çalışmalarının karşılığını alamadıklarını ifade ediyorlar. Her geçen gün artan hayat pahalılığına rağmen tam 18 aydır işçiler aynı ücretle çalışıyorlar.
Mutlu Akü işçileri kurşun gibi zehirli kimyasalların olduğu bir ortamda çalışıyor. Kan tahlili değerlerine de açıkça yansıyor. İşçilerin sağlığı bozuluyor. Grevci işçiler sokağa çıkma kısıtlamalarının olduğu pandemi döneminde fazla mesaiye kalarak yoğun bir şekilde çalıştıklarına dikkat çekiyorlar. En zor koşullarda bile gece gündüz çalışmalarına rağmen taleplerinin kabul edilmediğini ve hakları için mücadele ettiklerini ifade ediyorlar.
Grev çayı eşliğinde yapılan sohbetlerde UİD-DER’li işçiler, İşçi Dayanışması gazetesindeki mücadele haberleri ve deneyimlerini aktardılar. Türkiye’nin farklı kentlerinde ve dünyanın farklı ülkelerinde patronların aç gözlülüğü nedeniyle işçilerin benzer sorunlar yaşadığını, bu saldırılara karşı birlikte mücadele yürütmek gerektiğini, işçilerin ancak bu sayede kazanabileceğini dile getirdiler. Birlik, dayanışma ve mücadelenin önemi üzerine yapılan sohbetlerin ardından dayanışma ziyareti yine sloganlarla sona erdi.
UİD-DER'li işçiler grevdeki Mutlu Akü işçilerine dayanışma ziyareti gerçekleştiriyor.
— UİD-DER (@uid_der) June 11, 2022
Yaşasın sınıf dayanışması!#mutluakü #mutluakügrevi pic.twitter.com/4ulQUSJd2L
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...