Buradasınız
UİD-DER’den Grevdeki Mutlu Akü İşçilerine Dayanışma Ziyareti
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Tuzla Tepeören’de üretim yapan Mutlu Akü fabrikasında 6 aydır devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkanması üzerine işçiler 9 Haziranda greve çıktı. Grevci işçiler aynı gün gerçekleştirdikleri basın açıklamasıyla taleplerini dile getirmiş, kararlılıklarını ifade etmişlerdi. Grev 708 Mutlu Akü ve 63 Mutlu Plastik işçisini kapsıyor.
UİD-DER, grevin üçüncü gününde dayanışma ziyareti gerçekleştirdi. “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz” sloganlarının hep birlikte atıldığı ziyarette, grevci işçiler toplu sözleşme sürecinin neden tıkandığını, greve neden çıktıklarını anlattılar. UİD-DER’li işçilerin mücadele deneyimlerini paylaştıkları ziyarette, mücadele ezgileri eşliğinde halay çekildi.
Petrol-İş Sendikası İstanbul 2 No’lu Şubede örgütlü işçiler, toplu sözleşme görüşmelerinin son toplantısında sosyal haklarda anlaşma sağlandığını, fakat enflasyon (2021 yılsonu resmi enflasyonu-%36,6) oranına ek olarak 2 bin 250 lira ücret taleplerinin kabul edilmediğini belirttiler. Mutlu Akü yönetimi 1200 lira ve buna ek olarak saat ücretine yansıtılmayacak şekilde 1 yıl boyunca aylık 800 lira teklif etti. Mesaiye kalmadan geçinemediklerini söyleyen işçiler, ağır şartlar altında çalışmalarının karşılığını alamadıklarını ifade ediyorlar. Her geçen gün artan hayat pahalılığına rağmen tam 18 aydır işçiler aynı ücretle çalışıyorlar.
Mutlu Akü işçileri kurşun gibi zehirli kimyasalların olduğu bir ortamda çalışıyor. Kan tahlili değerlerine de açıkça yansıyor. İşçilerin sağlığı bozuluyor. Grevci işçiler sokağa çıkma kısıtlamalarının olduğu pandemi döneminde fazla mesaiye kalarak yoğun bir şekilde çalıştıklarına dikkat çekiyorlar. En zor koşullarda bile gece gündüz çalışmalarına rağmen taleplerinin kabul edilmediğini ve hakları için mücadele ettiklerini ifade ediyorlar.
Grev çayı eşliğinde yapılan sohbetlerde UİD-DER’li işçiler, İşçi Dayanışması gazetesindeki mücadele haberleri ve deneyimlerini aktardılar. Türkiye’nin farklı kentlerinde ve dünyanın farklı ülkelerinde patronların aç gözlülüğü nedeniyle işçilerin benzer sorunlar yaşadığını, bu saldırılara karşı birlikte mücadele yürütmek gerektiğini, işçilerin ancak bu sayede kazanabileceğini dile getirdiler. Birlik, dayanışma ve mücadelenin önemi üzerine yapılan sohbetlerin ardından dayanışma ziyareti yine sloganlarla sona erdi.
UİD-DER'li işçiler grevdeki Mutlu Akü işçilerine dayanışma ziyareti gerçekleştiriyor.
— UİD-DER (@uid_der) June 11, 2022
Yaşasın sınıf dayanışması!#mutluakü #mutluakügrevi pic.twitter.com/4ulQUSJd2L
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...