Buradasınız
UPS Kargo İşçilerinin Dayanışma Gecesi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Dayanışma gecesinde direnişçi işçileri sınıf örgütleri yalnız bırakmadı. Başta işçi aileleri olmak üzere, Deri-İş, Belediye-İş, Tek Gıda-İş gibi sendikalar, İSKİ işçileri, Çel-Mer işçileri, UİD-DER’li işçiler ve TİB-DER katılarak direniş gecesine destek oldular.
Dayanışma gecesi UPS direnişinden görüntülerin derlendiği slayt gösterimi ile başladı. TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk direnişi değerlendirdiği bir konuşma yaptı. Öztürk konuşmasında, baskılara rağmen direnişi hem Türkiye’nin hem de dünyanın gündemine taşıdıklarını, ITF’in Eylül ayında bütün dünyadaki UPS merkezleri önünde protesto eylemleri yapacağını açıkladı. 1 Eylül günü Türkiye’de yapacakları yürüyüşe tüm sınıf dostlarını davet eden Öztürk, UPS direnişini zaferle sonuçlandırana kadar eylemlere devam edeceklerini sözlerine ekledi. UPS işçisi Erol Senemcan ise yaptığı konuşmada direnişe devam edeceklerini belirterek, sendikaları TÜMTİS’e teşekkür etti. Emek mücadelesinin bütün yasalardan daha üstün olduğunu belirten bir Çel-Mer işçisi de, coşkuyla alkışlanan bir konuşma yaptı. Konuşmaların ardından geceye müzik dinletisiyle devam edildi.
Direniş gecesine katılan işçiler ve aileleri hep birlikte olmanın mutluluğunu yaşadılar. İşçiler bir yandan hep birden sloganlar atarken, diğer yandan da kendilerini yalnız bırakmayan sınıf dostları ile tanışıyor ve sohbet ediyorlardı. Omuz omuza halayların, horonların çekilmesiyle dayanışma gecesi son buldu. Dayanışma gecesinin sonunda UPS işçileri aldıkları moral ve destekle yeni eylemlere kararlıca hazır olduklarını bir kez daha dile getirdiler.
UPS İşçisi Yalnız Değildir!
Yaşasın Sınıf Dayanışması!
Son Eklenenler
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...
- Merhaba, ben Elazığ’dan Ankara’ya gelmiş genç bir işçi ve uidder.org takipçisiyim. Bir Elazığlı olarak Eti Krom AŞ işçilerinin mücadelesi karşısında duygularımı sizlerle paylaşmak istiyorum.
- Ekonomik yıkım, işsizlik, barınma sorunu, artan siyasi baskılar, din, dil, ırk, cins ayrımcılığı, savaşlar, göç sorunu, toplumsal ilişkilerin yozlaşması, iklim krizinin getirdiği aşırı sıcaklar, yangınlar, seller… Dünyanın neresine gidersek gidelim...
- İşçi ve emekçi kardeşlerim, bu satırları yazarken bile gözlerim doluyor, boğazım düğümleniyor. Daha birkaç gün öncesi çalıştığım fabrikada korkunç bir iş kazası oldu. Aynı bölümde çalıştığım bir arkadaşım ne yazık ki enjeksiyon kalıbının mapasının...