Buradasınız
Validebağ Hastanesinde Eylem!
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Kamu Hastaneleri Birliği yasası tasarısıyla Beykoz Devlet Hastanesi Paşabahçe Devlet Hastanesiyle, Validebağ Devlet Hastanesi ise Üsküdar Devlet Hastanesiyle birleştirilmek isteniyor. Tasarının hayata geçmesiyle herhangi bir iyileştirme ve kapasite artırımı olmadan hastanelerin birleştirilmesiyle sağlığa ayrılan bütçe düşürülmüş olacak.
AKP hükümetinin son dönemde her alanda olduğu gibi sağlık alanında da çıkardığı yasalarla, sağlık emekçilerini ve hastaları mağdur ettiğini belirten Beykoz ve Validebağ sağlık ekmekçileri, Validebağ Devlet Hastanesi poliklinikleri önünde bir araya gelerek yasayı protesto ettiler.
Eyleme, Beykoz ve Validebağ sağlık emekçilerinin yanı sıra SES, Kamu-Sen, İstanbul Tabip Odası yöneticileri, Validebağ Gönüllüleri Derneği üyeleri ve UİD-DER’li işçiler katıldılar.
Eylemde söz alan Hüseyin Demirdizen “krizin faturasını emekçilere ödettirmek istiyorlar. Hastalara ve emekçilere karşı gerçekleştirilen saldırılara karşılık vermeliyiz” dedi. SES Anadolu Şube yöneticilerinden Kadir Baydemir de, hükümetin planı olduğunu, ama kendilerinin de bu planlara karşı çıkacağını, geleceklerine sahip çıkacaklarının altını çizdi. “İş Güvencesi İstiyoruz”, “Hasta-Çalışan Omuz Omuza”, “Söz-Yetki-Karar Çalışanlara”, “Örgütlüysek Her Şeyiz, Örgütsüzsek Hiçbir Şey!” sloganlarının atıldığı eylemde basın açıklamasını SES işyeri temsilcisi Feride Güvenç yaptı. Güvenç, her insanın kaliteli sağlık hizmetini eşit, parasız ve sürekli alma hakkına sahip olduğunu belirterek sağlık hizmetlerinin ücretli hale getirildiğine, hastaların müşteri gibi görüldüğüne dikkat çekti. Her geçen gün yoksullaşan emekçilere “sağlıklı olmasa da” sağlık hizmeti vermeye çalışan kurumların kapatılarak veya hizmet veremez hale getirilerek ortadan kaldırılmak istendiğini söyledi.
Güvenç konuşmasının devamında, sağlık çalışanlarının, “Kamu Hastaneleri Birliği” uygulamasıyla hastanelerin birleştirilme sürecinin tamamen dışında bırakıldıklarını, hastane yönetimlerinin de herhangi bir açıklamada bulunmadıklarını, aldıkları kararları zorla uygulattıklarını anlattı. Kurum idaresini ve diğer idari mercileri açıklama yapmaya davet eden Güvenç, hastane çalışanlarının taleplerini sıraladı:
- Validebağ Devlet Hastanesi Çalışanlarını ve bu hastaneden hizmet alan hastalarımızı doğrudan ilgilendiren bu birleştirmenin amacı, kapsamı ve biçimi konusunda açıklama yapılarak bu konuda görüşlerimizin alınmasını istiyoruz.
- Hastane birleşmesinin gerçekleşmesi durumunda hastanemizde açılmakta olan 657, 657-4b kadrolarında veya sözleşmeli olarak taşeronda çalışan temizliğinden güvenliğine, yemekhanesinden bilgi işlemine kadar tüm çalışanlarımız için yer değiştirme, istem dışı tayin, işten çıkarma vb. saldırıların gündeme gelmemesi, geldiği durumda da buna karşı duracağımızın bilinmesini istiyoruz.
- İstanbul’un sayılı mekânlarından olan Validebağ ve Beykoz Devlet Hastaneleri arazisini kendi kâr hırsına kurban etmek isteyenlerin uzun yıllardır gerçekleştiremediği emellerini bu vesileyle gerçekleştirmelerine dönük her girişime karşı çıkacağımızın bilinmesini istiyoruz.
Hasta ve hasta yakınlarının da ilgi gösterdiği ve destek verdiği eylemde, eyleme katılan hastalar da tepkilerini dile getirdiler. Sağlık emekçileri mücadelede kararlılıklarını “Örgütlüysek Her Şeyiz, Örgütsüzsek Hiçbir Şey” sloganıyla haykırarak eylemlerini sona erdirdiler.
- İşçiler, Kamu Emekçileri, Çiftçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor
- Tokat’tan Diyarbakır’a Maden Şirketlerine Karşı Köylüler Mücadele Ediyor
- Çiftçiler Düşük Fiyat Dayatmasına Karşı Çıkıyor
- 112 Acil Sağlık Çalışanlarından Eylem
- Tüm Emeklilerin Sendikası: “İnsanca Yaşamak İstiyoruz!”
- Mersin Dizge Okulu Öğretmenleri Kazandı!
- Mersin Dizge Okulu Öğretmenleri Düşük Ücretlere Karşı Eylem Yaptı
- Manisa Gördes’te Madene Karşı Direniş Nöbeti Sürüyor
- Özel Sektör Öğretmenleri Hakları İçin Eylemde
- Bursa ve İzmir’de İşten Atma Saldırılarına Karşı Eylemler
- Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Sendikal Baskılar Mücadeleyle Aşılıyor
- IFFCO Türkiye Fabrikasında Sendika Düşmanlığı
- Sendikalaşma Hakkı Engelleniyor, İşçiler Mücadele Ediyor
- Belediye ve Sağlık İşçileri Haklarını İstiyor
- Antep’ten Ankara’ya İşçilerin Mücadelesi Sürüyor
- Durak Tekstil’de Sendikalaşan İşçiler İşten Atıldı
- Düşük Zam Dayatmasına ve Sendika Düşmanlığına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Tersane İşçileri Düşük Ücret Dayatmasına Karşı Eylemlerini Sürdürüyor
- Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Taban Maaş Talebiyle Eylem Yaptı
Son Eklenenler
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...
- 28 Temmuz 1914’te dünyanın o güne kadar gördüğü en kanlı savaş başladı. Tam dört yıl süren ve 20 milyon insanın ölümüne, milyonlarcasının yaralanmasına ve sakatlanmasına, kentlerin yakılıp yıkılmasına yol açan bu savaş tarihe Birinci Dünya Savaşı...
- İspanya’da bir duvarda şöyle yazıyor: “El que nos roba es de aqui y rico no inmigrante y pobre.” Yani “Bizi soyanlar göçmen ve yoksul değil, buralı ve zengin.” Bu kısacık bir duvar yazısı içinde bulunduğumuz durumu çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor...