UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Arjantin’de Yüz Binler Hükümete Geri Adım Attırdı

Geçtiğimiz hafta Anayasa Mahkemesi, askeri darbe sonrasında kurulan faşist diktatörlük döneminde işkence gibi insan hakları suçları işlemiş ve işlediği suçlar sonucu hüküm giymiş bir mahkûmun cezasını yarı yarıya düşürme kararı aldı. Bu karara tepki gösteren yüz binler ellerinde Plaza de Mayo/Mayıs Meydanı Annelerinin simgesi olan beyaz başörtüleriyle sokakları doldurdu ve mahkemeye alınan karardan geri adım attırdılar.


Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te 500 bin emekçi 10 Mayısta meydanlara akın etti. Geçtiğimiz hafta Anayasa Mahkemesi, askeri darbe sonrasında kurulan faşist diktatörlük döneminde işkence gibi insan hakları suçları işlemiş ve işlediği suçlar sonucu hüküm giymiş bir mahkûmun cezasını yarı yarıya düşürme kararı aldı. Bu karara tepki gösteren yüz binler ellerinde Plaza de Mayo/Mayıs Meydanı Annelerinin simgesi olan beyaz başörtüleriyle sokakları doldurdu ve mahkemeye alınan karardan geri adım attırdılar.

Arjantin’de daha önce “İkiye bir” adıyla bilinen bir yasa çıkarılmış ve cezaevlerinde geçirilen her günün, iki gün olarak sayılarak cezaevlerindeki nüfusun azaltılması hedeflenmişti. Ancak bu yasanın kimlere uygulanacağına ilişkin bir sınır konulmamış ve işkenceci katiller de bu yasadan faydalanmak için başvuruda bulunmuşlardı. Başvuruda bulunan bir işkencecinin talebini kabul eden mahkeme kararına anında tepki gösterildi. Aralarında faşist rejim döneminde çocuklarını kaybetmiş Mayıs Meydanı Annelerinin de olduğu yüz binlerin görkemli ve kararlı protestoları sonucu Arjantin Parlamentosu, insanlık suçlarından ceza indirimlerini engelleyen bir karar almak zorunda kaldı.

1976-1983 yıllarındaki faşist diktatörlük rejimi altında 30 bin insan işkence sonucu katledilmiş, 6 bin insan kaybedilmişti. Binlerce insanın uçaklardan denizlere, nehirlere, kırsal bölgelere atıldığı “ölüm uçuşları” olarak bilinen korkunç zamanlardan geçti Arjantinli emekçiler. Yıllarca kayıp çocukları için mücadeleler verdi Mayıs Meydanı Anneleri. İşte böylesi zorlu bir mücadele deneyimine ve geçmişine sahip Arjantinli emekçiler, insan hakları gibi son derece önemli demokratik bir konuda zalimlerden hesap sorma refleksini bir kez daha göstermiş oldular. Arjantinli emekçilerin bu refleksi, Türkiye ve dünya işçi ve emekçilerine de örnek olmalıdır.

15 Mayıs 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this