UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Peru’da Binler Ayakta!

Güney Amerika ülkesi Peru’da özelleştirilen otoyolların ücretlerindeki artış kitlesel gösterilere yol açıyor. Peru’nun Başkenti Lima’da binlerce gösterici, otoyolların geçiş ücretlerinin arttırılmasına karşı kitlesel eylemler gerçekleştirdi. Bölgede yaşayan insanlar, otoyoldaki yeni düzenlemeyle çok kısa mesafede dolaşmak için bile ücret ödemek zorunda kalacak. Bu geçiş ücretleri de özelleştirmelerle birlikte özel şirketlere akacak.

Büyük tepkiye yol açan yeni geçiş ücreti, iki buçuk saatlik asgari ücrete denk düşüyor. Yeni zamla, protestoların yoğunlaştığı Puente Piedra bölgesinde insanlar, bir kilometrelik gidiş-dönüş yol ücreti olarak 3.03 dolar ödemek zorunda kalacaklar. Puente Piedra’nın sakinleri ve ulaşım işçileri, geçtiğimiz Ağustos ayından beri aralıklarla geçiş ücretlerinin zamlanmasına karşı çeşitli eylemler düzenliyorlar. Birçok kez eylemciler gözaltına alındılar. Yeni belirlenen geçiş ücretiyle birlikte Perulu emekçilerin tepkisi daha da büyüdü.

Binlerce göstericinin otoyolları kapatarak polisle çatıştığı son büyük protesto 5 Ocakta başladı. 12 Ocak Perşembe günü binlerce kişi sokaklara çıkarak “Hiçbir Ücret Ödemeden” ve “Yolsuzlukla Baş Et!” yazan pankartlar taşıdılar. Zırhlı araçlarla desteklenen 2 bin polis, kitleyi dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ve kauçuk mermili silahlar kullandı. Çok sayıda insan yaralandı ve gözaltına alındı. Polisin saldırısı sonucunda 5 yaşındaki bir çocuk yaşamını kaybetti.

Göstericilerle polis arasında çıkan çatışmalar azalsa da öfke devam ediyor. Polis karayolları üzerinde bekliyor. Ücretler geçici olarak kaldırıldı. Fakat Lima’da sular durulmuyor.

Meksika, Brazilya ve daha pek çok ülkede olduğu gibi Peru’da da hükümet, işçilerin artan tepkisini baskı yoluyla kontrol altına almaya çalışıyor. Ulusal Polis Genel Müdürü General Gaston Rodríguez Correo’nun eylemleri bastırmak için genç polisleri işe aldıklarını belirtmesi, egemenlerin ezilenlerin eylemlerinden nasıl korktuğunu gözler önüne seriyor: “Protestolar için genç polis memurları işe alındı. Çünkü halkın bir kısmının bu saldırganlık durumunu bastırabilecek güce sahip genç insanlar olmalı. Bu nedenle Terna grubunda görevli olmayan genç subayları seçtik ve fiziksel olarak protestoculara karşı hazırlıklı olduk.”

Peru egemenleri, tüm dünyada olduğu gibi işçi ve emekçilerin giderek artan tepkilerini önlemek için “sıkı önlemler” alıyorlar. Hemen hemen bütün ülkelerde polis devleti uygulamalarıyla sömürü düzenlerini sağlamlaştırmaya çalışıyorlar. Ama gün gelecek onların genç polisleri de sömürü ve irin düzeni olan kapitalizmi kurtaramayacak!

18 Ocak 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this