UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Şilili Maden İşçileri İşbaşı Yaptı

Şili’de bulunan ve dünyanın en büyük bakır madeni olan Escondida madenindeki grev sona erdi. 9 Şubatta başlayan ve 43 gün süren grev, Şili tarihinde en uzun madenci grevi oldu. Greve 2500’den fazla işçi katıldı.

Atamaca Çölü’nde çadır kuran ve zorlu şartlar altında grevi sürdüren maden işçileri, patronun yeni sözleşmeyle ücret ve ikramiyelerin düşürülmesi ve esnek çalışma dayatmasına karşı, iş güvencesi sağlanması, çalışma koşullarının düzeltilmesi ve %7 oranında ücret artışı talep ediyorlardı. Grev devam ederken maden sahibi BHP Billiton şirketi ile sendikanın görüşmeleri devam etti. Yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler, yasal haklarını kullanarak işbaşı yapma kararı aldılar. Yasalara göre işçiler 18 ay boyunca mevcut sözleşmelerine bağlı kalarak çalışmaya devam edecekler. Bu süre zarfında, şirket yönetimi ile sendika temsilcileri yeni bir sözleşme üzerine görüşmelere devam edecek.

Şili’deki bu grev sadece Escondida maden işçilerini ilgilendirmiyor. Çok sayıda madenin bulunduğu Şili’de, binlerce maden işçisi, yaşanan bu grev sürecini yakından takip ediyor. Bunu bilen maden patronları grevin kazanımla sonuçlanmaması için ciddi zararları göze almış durumda. 43 günlük grev süresince şirket toplam 712 milyon doların üzerinde zarar açıkladı. Dünyanın toplam bakır üretiminin %5’inin karşılandığı Escodida madeninde sadece bir günde 3400 ton bakır üretiliyor. Şili sermayesi için bu denli kritik olan Escondida madeninde işçilerin de daha geniş ve güçlü bir sınıf dayanışmasına ihtiyacı var. Şilili madenciler birleşerek maden patronlarına gerekli cevabı vereceklerdir.

29 Mart 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this