Buradasınız
1 Mayıs’a Öğrenciler de Katılmalı
Esenler’den bir 6. sınıf öğrencisi
İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs yaklaşıyor. 1 Mayıs, okullarımızdan, fabrikalarımızdan ve atölyelerimizden çıkıp alanlarda, meydanlarda olma günümüzdür. 1 Mayıs hep bir ağızdan taleplerimizi ve isteklerimizi haykırma günüdür.
Ben bir öğrenciyim. Geleceğimin güzel olmasını istiyorum. Fakat bu düzende istediğim gibi yaşayamayacağımı da biliyorum. İşte bizler daha güzel günleri yaşayabilmek için 1 Mayıs’ta alanlarda olmalıyız. Günümüzde işsizlik gün geçtikçe artan ve derinleşen bir sorun. 1 Mayıs’ta, işsizliğin ortadan kaldırılması, işsiz işçilere iş bulunması ve çalışan işçilerin daha iyi koşullarda çalışması için alanlarda olmalıyız. İşçilerin birçoğu ev kirasını bile ödeyemiyor. 1 Mayıs’ta ücretlerin arttırılması ve ev kiralarına, elektriğe, suya, doğalgaza yapılan zamların durdurulması için alanlarda olmalıyız.1 Mayıs’ta daha iyi eğitim ve öğretim için alanlarda olmalıyız. Yaşadığımız bu sistemde paran varsa sağlığın da, güvencen de var. Paran yoksa sen bir ölüsün. 1 Mayıs’ta parasız eğitim, sağlık ve ulaşım için, her gün makine başında bir işçinin hayatını yitirmemesi için alanlarda olmalıyız. İşçi sınıfı örgütlü ve bilinçli olduğu sürece her gücün karşısında durabilir. Bu 1 Mayıs’ta da patronlara ne kadar güçlü olduğumuzu göstermek için alanlarda olmalıyız! Çünkü biz bir bütünüz. Bir bütün olarak hareket ettiğimizde kazanamayacağımız hiçbir şey yok!
Örgütlüysek Her Şeyiz, Örgütsüzsek Hiçbir Şey!
Yaşasın 1 Mayıs!
Dayanışma Büyüyor
1 Mayıs’a Neden Katılmalıyız?
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...