Buradasınız
Dayanışma Büyüyor
UİD-DER üyesi bir kadın işçi
UİD-DER işçi dayanışması ağını örmeye devam ediyor. Aylık bültenimiz olan İşçi Dayanışması’nı fabrika önlerinde, mahallelerde, duraklarda, istasyonlarda, kısacası işçilerin olduğu her yerde, onlarla buluşturuyoruz. Burjuva medya biz işçileri yalan dolanla, bizimle uzaktan yakından ilgisi olmayan haberlerle oyalamaya çalışırken, İşçi Dayanışması tam tersine gözlerimizdeki o bağı yırtıp atmamız için mücadele ediyor. Biz UİD-DER’li işçiler derneğimiz sayesinde haklarımızı öğreniyoruz. Sadece öğrenmekle yetinmeyip işçi kardeşlerimizle paylaşmayı amaç edindik. Türkiye ve dünyada işçi hareketi ne aşamada, yaşanan iş cinayetleri ve meslek hastalıklarının boyutları nelerdir, nerede grev ve direniş var… Bunları hangi burjuva medya gösteriyor bize. Ama bizim hayatımızın gerçekleri bunlar. Mücadele ve koşuşturma içinde geçen yaşamlarımızda bilmemiz gerekenleri bizden saklamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Ama İşçi Dayanışması tüm bu sorularımızı yanıtlayan ve işçi sınıfının dünyasında ne olup bittiğini gösteren bir ışıktır. Ve bu ışık biz işçilerin yolunu aydınlatmaya ara vermeden devam edecektir.
İşçi Dayanışması’nın son sayısı bu ay, Gebze’de işçileri fabrika önünde direnişte olan Akkardan’ın tam karşısında bulunan Sarkuysan fabrikası önünde işçilerle buluştu. Akkardan işçilerine destek ziyaretinde de bulunan Sarkuysan işçileri bültenimizi çok sıcak ve ilgiyle karşıladılar. Yaptığımız sohbetlerde birlikte hareket etmenin ve sorunlarla mücadele etmenin önemini vurguladılar. Kendileri de son bir senedir “kısa çalışma ödeneği”nden yararlanan Sarkuysan işçileri Nisan ayı itibari ile bu ödeneğin son bulduğunu ve her an kendi başlarına da Akkardan’da yaşananların gelebileceğini vurguladılar. Şimdilik bu yaşanmasa da patronlara güven olmayacağını söyleyen Sarkuysan işçileri, İşçi Dayanışma’sında bulunan Akkardan işçilerinin çağrısını dikkatlice okudular.
Bizi birbirimize daha da yakınlaştırıyor İşçi Dayanışması. Dönüp yanımızdaki işçi kardeşimizin hayatına bakabilmemizi, sorunu sadece biz yaşıyormuşuz gibi bir ruh halinden çıkmamızı ve ortak sorunlar için ortak mücadeleye atılmak gerektiğini bilince çıkarmamızı öğretiyor ve öğretmeye devam edecek. İşçilerin olduğu her yerde onlara uzanan sıcak bir el olmaya devam edeceğiz bizler de.
1 Mayıs’a Öğrenciler de Katılmalı
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...