Buradasınız
1 Mayıs Yaklaşıyor, Yüreklerimiz Coşkuyla Atıyor!
Gebze’den bir kadın büro işçisi
İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs yaklaşıyor. Her 1 Mayıs’ta birliğimizin ve örgütlülüğümüzün verdiği coşkuyla atıyor yüreklerimiz. Tüm dünyada aynı anda taleplerimizi haykırmak, coşkuyu ve mücadele azmini adım adım alanlara taşımak, sesimize ses, gücümüze güç katmak için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz.
Geçtiğimiz 1 Mayıs’tan bu yana patronların saldırıları hız kesmeden devam etti. İşçilerin kanı, canı pahasına ekonomimiz büyüdü, sayıları artı milyarderlerimizin. AKP’siyle, CHP’siyle, MHP’siyle tüm sermaye partileri işçi kardeşlerimizi kutuplaştırma politikasıyla birbirine düşürdü. Sınıfımızı, kendi siyasetlerinin arka bahçeleri yapmaya çalışanlar, bu 1 Mayıs’ta yine karşımıza dikildiler. 1 Mayıs’ta alanları yasaklamaya kalktılar. Sınırsız olması gereken gösteri, yürüyüş ve toplanma hakkımıza saldırmaktan geri durmadılar. Ellerinde tuttukları medya aracılığıyla kafaları bulandırmak için ellerinden geleni yaptılar. Ama sıra işçilerin haklarına saldırmaya, çalışma saatlerinin ve ücretlerin düzenlenmesine, işçi cinayetlerine geldiğinde gıkları bile çıkmadı. Sermayenin bir tarafı saldırı paketlerini iyi bir şeymiş gibi anlatarak kafa karıştırıyor. Diğer tarafı tüm olanlar karşısında üç maymunu oynuyor.
Tüm bu saldırılara rağmen, yılmadan, inatla ve inançla mücadele yürüten UİD-DER’li işçiler olarak bizler, düzen partilerine kanmamak gerektiğini anlattık işçi kardeşlerimize. Sermaye partilerinin kutuplaştırma politikasına inat, kendi bağımsız sınıf siyasetimizi sahiplenmeye ve büyütmeye çağırdık tüm sınıf kardeşlerimizi. İşçilerin sorunlarına sahip çıkan, bu sorunları tümüyle ortadan kaldırmak için tüm ciddiyetiyle emek harcayan UİD-DER, bu 1 Mayıs’ta da bizleri taleplerimizi haykırmaya çağırıyor. Düşük ücretlere, uzun iş saatlerine, işçi cinayetlerine, sömürülmeye, ezilmeye karşı tüm sınıf kardeşlerimizi birlik olmaya, bir olmaya davet ediyor. 1 Mayıs’ta tüm kızıllığıyla, coşkusuyla, disipliniyle UİD-DER kortejinde saf tutmalı, taleplerimizi yüreklerimizde hissettiğimiz tüm coşkumuzla haykırmalıyız. Ücretler Yükseltilsin, İş Saatleri Kısaltılsın! Haydi UİD-DER’le 1 Mayıs’a!
Gebze’de 1 Mayıs İçin Ortak Çağrı
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...