Buradasınız
1 Mayıs’a Çağrımız Devam Ediyor
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
İşçilerin mücadele örgütü UİD-DER “Artan Baskı ve Yasaklara, Savaş Kışkırtıcılığına, Düşük Ücretlere, Uzun İş Saatlerine, Taşerona Karşı UİD-DER’le 1 Mayıs’a” sloganıyla 1 Mayıs çağrısını pek çok bölgede yaygın bir şekilde sürdürüyor. Patronlar sınıfının saldırılarını boşa çıkarmak için her alanda çalışma yürüten UİD-DER’li işçiler, 1 Mayıs vesilesiyle her sektörden işçi kardeşleriyle bir araya gelmeye devam ediyorlar.
Tuzla temsilciliğinden UİD-DER’li işçiler olarak bizler de başta Kartal, Pendik gibi işçilerin yoğun olduğu kent merkezleri olmak üzere Aydınlı, Esenyalı, Kavakpınar gibi işçi mahallelerinde kurduğumuz stantlarla işçi ve emekçi kardeşlerimizi 1 Mayıs’a davet etmeye devam ediyoruz. Bildirilerimizi ve İşçi Dayanışması bültenimizi işçilere ulaştırıyoruz. Kurduğumuz stantları birçok sektörden işçi ziyaret etti. Esenyalı’daki standımıza gelen tersane işçileri, tersanedeki çalışma koşullarından, aldıkları düşük ücretlerden yakındılar. Karşılaştığımız birçok işçi birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs’ı kutlamak istediklerini söyledi. Sohbet ettiğimiz işçileri 1 Mayıs’ta UİD-DER’le birlikte taleplerini haykırmaya davet ettik.
İş giriş-çıkışlarında deri, mermerciler ve kimyacılar gibi organize sanayi bölgelerinde bulunan fabrikaların önüne gidiyor, tekstil, metal, petrokimya sektörlerinde çalışan işçileri 1 Mayıs’a sahip çıkmaya, dayanışmayı yükseltmeye çağırıyoruz. 1 Mayıs’a çağıran ve temel taleplerimizi yansıtan afişlerimizle duvarları süslemeye devam ediyoruz. 1 Mayıs’ın hem işçilerin bayramı hem de mücadele günü olduğunu tüm sınıf kardeşlerimize anlatıyoruz.
Bundan tam 150 yıl önce Amerikalı işçiler 1 Mayıs’ta “8 saat çalışma, 8 saat uyku, 8 saat canımız ne isterse” talebiyle mücadele alanlarındaydı. İşçi sınıfının mücadelesi 1 Mayıs’ı doğurdu. İşçi sınıfının büyük bedeller ödeyerek elde ettiği kazanımlar patronlar sınıfı tarafından gasp edilmek isteniyor. Patronlar sınıfı, bunu yapabilmek için işçileri örgütsüz ve güçsüz düşürmek istiyor. Kürt-Türk, Alevi-Sünni, AKP’li-CHP’li-MHP’li diye parçalayarak işçilerin birleşmesinin önüne geçme çabası devam ediyor. Patronlar sınıfı ve onun sözcüsü ana akım medya 1 Mayıs’ı önemsizleştirmeye, karalamaya, korku gününe dönüştürmeye çalışıyor. Bu günün önemini unutturmak isteyen sermayedarlar aslında bizleri çıkışsız bırakmaya, mücadeleyi unutturmaya çalışmaktadırlar.
İş cinayetlerinde katledilen, sefalet ücretlerine mahkûm edilen, kölelik koşullarında çalıştırılan bizler mücadele günümüze sahip çıkıyoruz. İşçi sınıfı mücadele ederek kazandığı hakları ancak mücadele ederek koruyabilir. Patronların saldırılarına karşı örgütlü mücadelemizi her alanda büyütmeye devam ediyoruz. Tüm işçi kardeşlerimizi 1 Mayıs’ı coşkulu, kitlesel ve güçlü bir şekilde karşılamaya davet ediyoruz.
Örgütlüysek Her Şeyiz, Örgütsüzsek Hiçbir şey!
Nohut Değil, İnsanız!
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...