Buradasınız
27 Yaşında Gelen “Kaza”
UİD-DER Gebze İşçi Sağlığı ve Güvenliği Komitesi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
İş kazaları dur durak demeden devam ediyor. Sanayinin kalbinin attığı bir işçi kenti olan Gebze’de de iş kazaları çok yoğun olarak yaşanıyor. Bu kazalardan bir tanesi de, 14 Mart Perşembe günü, Gebze Organize Sanayii Bölgesi 700. sokakta bulunan, yaklaşık 300 kişinin çalıştığı ve araba parçalarının üretildiği Pürplast fabrikasında yaşandı.
27 yaşındaki Murat Akgöz ürünlerde çıkan hatanın düzeltilmesi için imalat müdürü tarafından marangozhaneye kesim yapması için gönderildi. Kesim için kullanılan testerede gerekli işçi güvenliği önlemeleri alınmadığı için Murat Akgöz elini testereye kaptırdı. Bir parmağı kopan işçinin bir parmağı da oluşan derin kesikten dolayı işlevini kaybetme noktasına geldi. Apar topar özel hastaneye sevk edilen işçinin kopan parmağı 9 saatlik bir ameliyatın ardından yerine dikildi. Kazanın hemen ardından işveren kazayı örtbas etmek ve o zamana kadar almadığı önlemleri almış göstermek için olay yerini temizledi. Bütün suç delilerini ortadan kaldırıp, gereken koruyucu ekipmanları yerleştirip, iş güvenliği tabelâlarını astı.
Patronların zihniyetini anlamak bakımından kaza sonrasına ilişkin yaptıkları çok çarpıcı. Kazanın ertesi günü işçilere formaliteden bir iş güvenliği eğitimi verildi. Fabrikada kazayı gören işçilere baskı yapılırken, kazayı görmeyen hatta fabrikada bulunmayan kişilerden karakolda tanıklık yapması istendi. Akgöz’e tanıklık eden işçiler ise işten atılmakla tehdit ediliyor. Akgöz bundan önce de Pürplast’ta çok sayıda iş kazasının yaşandığını ve gereken hiçbir tedbirin alınmadığını vurguluyor.
Gebze UİD-DER İşçi Sağlığı ve Güvenliği Komitesi olarak geçmiş olsun ziyaretine gittiğimiz mağdur işçi kardeşimiz, sorunların görülenden çok daha derin olduğunu ve bunları duyurmakta çok sorun yaşadıklarını ifade etti. Bizler de iş kazası geçiren işçi kardeşimize tüm tecrübelerimizi kendisiyle paylaşacağımızı ve hukuki olarak da her türlü desteği göstereceğimizi ifade ettik.
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...