Buradasınız
8 Mart Etkinliği
Gebze’den bir emekçi kadın
Kadını ile erkeği ile biz mücadeleci işçiler 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününün ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. O günün anısına derneğimizin Gebze temsilciliğinde bir etkinlik hazırladık. Bütün arkadaşlarla verilen görevleri en iyi bir şekilde yapmaya çalıştık. Derneğimize gelen işçi arkadaşların gözlerindeki parıltıyı görüyor, heyecandan kalplerinin çarptığını hissediyordum. Tabii ki ben de aynı duygular içerisindeydim. Programımıza başladık.
Açılış konuşmasından sonra slayt gösteriminde, işçi ve emekçi kadınların geçmiş dönemde kötü çalışma koşullarını düzeltebilmek için verdikleri onurlu mücadelelerini ve haklarını alabilmek için her şeyi göze alarak patronlara karşı yürüttükleri mücadeleleri izledik. Verilen bu mücadeleler sonucu elde edilenler başta emekçi kadınların ve bir bütün olarak işçi sınıfının kazanımıdır. Okunan güzel şiirlerin ardından arkadaşlarımız bizlere küçük bir tiyatro oyunu sahnelediler. Gerçekten çok başarılıydılar. Tabii ki serbest kürsümüz de vardı. İşçi arkadaşlarımız doğal bir şekilde kendilerini ifade ettiler. Ne kadar heyecanlı olsalar da hissettikleri mutluluğu ifade ettiler. Birçok arkadaşımız dünyayı etkisi altına alan kriz ve etkilerinden konuşarak kendi yaşadıklarını dile getirdiler.
Yaşanılan kriz bir sistem krizidir, yani aşırı üretim krizi. Bildiğimiz gibi krizler kapitalizmin doğası gereğidir. Maalesef kapitalist sömürü düzeni var olduğu sürece sefalet ücretine ve işten atılmalara maruz kalacağız. Bütün bunları düzeltebilmek için sınıf kardeşlerimizle birlikte korkmadan, yılmadan sınıf mücadelesine katılmamız gerekiyor. Bu olumsuzlukları ortadan kaldırabilmenin tek yolu, kapitalizmi yok edip yerine işçi sınıfının iktidarını kurmak. Ancak o zaman bütün dünyadaki işçiler rahat ve huzurlu bir yaşam sürdürebilirler.
Bütün Dünyanın İşçileri Birleşin!
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...