Buradasınız
Adana Tekel İşçileri Mücadeleye Devam Ediyor
Adana’dan bir grup Tekel işçisi
Merhaba dostlar, biz Adana’dan Tekel işçileriyiz. Birkaç gün önce Ankara’da çadırlarımızı kaldırıp memleketimize geldik. Kendi ellerimizle oluşturduğumuz evlerimizi sökmek, aylardır bizlere destek olan işçi dostlarından, esnaftan ayrılmak elbette kolay olmadı. Mücadelemizin geldiği yeni safhada illere dönülerek 1 Nisan ve 26 Mayıs tarihlerindeki gelişmeleri de kapsayan yeni bir süreç başladı.
Aslında içimizden bazı arkadaşlarımız gibi dışarıdaki bazı çevreler de bu süreci olumsuz anlamda yorumladılar. Bu süreç aslında iki yönlü bir süreç. Eğer bizler sadece saptanmış günleri beklersek sendika bürokrasisinin ve AKP’nin ekmeğine yağ sürmüş olacağız. Ama bizler geldikten sonra süreç üzerine birkaç toplantı yaparak yanlışlarımızı saptadık. En büyük yanlışımız komite kuramayıp işlerimizi gelişigüzel yapmak oldu. Ama şimdi daha geniş kapsamlı bir toplantı yaparak komitemizi oluşturacağız. Adana ve Mersin’deki sendikaları ve kitle örgütlerini dolaşarak kamuoyu oluşturacağız. Örgütlülüğümüzü pekiştirip Antep’deki Çemen tekstil işçilerinin direnişini, İzmir’deki Tariş işçilerinin direnişini ziyaret etmek istiyoruz.
Eğer önümüzdeki süreci örgütlü bir şekilde örersek Ankara’ya Adana Tekel işçileri olarak daha sağlam gideriz. Ayrıca diğer illerdeki arkadaşlarımızla da kurduğumuz bağla bu örgütlülüğü daha da genişletebileceğimizi düşünüyoruz. Mesela Malatya Tekel işçileri memlekete dönmeden çadırları orada kalan arkadaşlarımız kurmuş. Onlar gitmeden komitelerini de seçip çalışmalarına başlamışlar. İzmir Tekel işçileri soluğu Tariş işçilerinin yanında almış, mücadelelerini ortaklaştırma hedefini önlerine koymuşlar. Bu bize çok moral verdi, ışık tuttu.
Bizler Adana’da çalışmalarımızı yürütürken Mersin ile de bağlantılı olmak durumundayız. Birbirine yakın bu iki kentte güçlü bir duruş sergilemeliyiz. Bunun için Mersin’deki UİD-DER’li arkadaşların yanımızda olacağını biliyoruz. Bizlere mücadelemizin eksik yerlerini göstererek tamamlamaya çalışan, memlekete döndüğümüzde de yalnız bırakmayan, buralara gelip bu mücadeleyi kendi mücadelesi olarak sahiplenen insanlara ihtiyacımız giderek artıyor. Tekel direnişi olması gerektiği şekilde Tekel işçilerinin inisiyatifinde büyümeye devam edecek. Artık gün bekleme günü değil örgütlü bir şekilde harekete geçme günüdür.
Birleşe Birleşe Kazanacağız!
Zafer Direnen Tekel İşçisinin Olacak!
Ada Deri İşçileri Direnerek Kazandı!
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...