Buradasınız
Akkardan İşçisi Yalnız Değildir!
Gazi Mahallesi’nden bir kadın işçi
28 Şubat Pazar günü UİD-DER’li işçiler olarak Akkardan direnişini ziyaret ettik. Biz Gazi Mahallesi’nden katılan işçiler olarak direniş yerine vardığımızda hem diğer temsilciliklerden gelen arkadaşlarımızı hem de Akkardan işçilerini görmekten büyük bir heyecan duyduk. İşçi sınıfının evlatları olarak yıllardır birbirimizi tanıyorduk sanki ve hiç yabancılık çekmeden sohbet etmeye başladık. Sohbetlerde o güne kadar patrona büyük kârlar ettirmiş, 17 yıldır işyerine emek veren işçi kardeşlerimizin dâhi bir anda kapının önüne konulduklarını öğrendik. Bir işçi ağabeyimiz “Patron bize aynı gemide olduğumuzu söylemişti. Burası batarsa siz de batarsınız diyordu, fabrika hâlâ burada ama biz battık” diyerek patronların ikiyüzlülüklerini bir kez daha ortaya koyuyordu.
UİD-DER’li bir direnişçi işçi ağabeyimiz, kürsüde, “İki şeyden gurur duyuyorum; birincisi patronun baskılarına boyun eğmeyerek direnen Akkardan işçisi olmaktan, ikicisi ise UİD-DER’li bir işçi olmaktan” sözleriyle bizlere de büyük bir gurur ve sevinç yaşattı. Yine daha önceden direniş deneyimi olan bir arkadaşımız “İşimize sahip çıkmalıyız, başka yerde iş aramayacağız” sözleriyle bütün sınıf kardeşlerimizi mücadeleye davet etti. Direnişçilerden birinin çocuğu olan 12 yaşındaki kardeşimiz ise “Biz birlik olursak kimse bize bir şey yapamaz. İşte biz buradayız. Patronlar korkularından kendileri gelmek yerine polisleri gönderiyorlar, burada olsalar bir söz bile edemezler” diyerek kocaman yüreğiyle patronlara meydan okudu.
Ziyaretimiz UİD-DER tiyatro ve müzik gruplarının hazırlamış olduğu oyunlar ve müziklerle devam etti. Hep birlikte sınıf dayanışmasının güzel bir örneğini yaşadık. Gün bu şekilde sona erdi ama mücadele tabii ki devam ediyor. Küçük kardeşimizin de haykırdığı gibi şimdi tek yumruk olma zamanı! Ve şimdi omuz omuza dayanışmayı büyütme zamanı!
Yaşasın Akkardan İşçilerinin Onurlu Direnişi! Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!
Dünyada Grev, Genel Grev…
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...