Buradasınız
ALSTOM Gebze: “Burası Sendikalı Bir Fabrika, İzinsiz Dağıtım Yapamazsınız!”
Gebze’den bir grup UİD-DER’li işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
İşçi Dayanışması bültenimizin son sayısını işçi kardeşlerimize ulaştırmak üzere Alstom Fabrikasının önündeydik. Eski adı Areva olan fabrika Gebze’nin en büyük fabrikalarından biri ve burada DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikası örgütlü. Hava soğuktu. Gündüz vardiyasından çıkan işçiler yavaş yavaş servislerine doğru gidiyorlardı. Mesai bitimi olmasından kaynaklı işçilerin yorgun oldukları belliydi. Ancak sesimizi duyunca bize doğru yaklaştılar. Bültenimizi anlatmaya başlayınca soğuğa rağmen durup dinlediler ve bültenimizi aldılar. Bir süre sonra fabrikanın güvenliği etrafımızı sardı. Orada dağıtım yapmamıza izin vermeyeceklerini söylediler. Oysaki dağıtımı yaptığımız alan fabrikanın dışında bir bölgeydi ve orada herhangi bir yetkileri yoktu. Böylesi durumlara biz alışığız. O yüzden şaşırmadık. Daha tuhaf olan ise fabrika güvenliğinin engellemelerini savuşturduktan kısa bir süre sonra bazı temsilcilerin gelip bültenimizin Alstom işçilerine ulaşmasını engellemek istemeleriydi. “Burası sendikalı bir fabrika, izinsiz dağıtım yapamazsınız” dediler. Bir an aklımızdan geçmedi değil acaba bülten dağıtmak için kimden izin almalıyız diye. Valilikten mi, polisten mi, kaymakamlıktan mı, belediyeden mi, yoksa DİSK’ten mi, sendika genel merkezi ya da şubeden mi?
Tabii ki hiçbirinden izin almamıza gerek olmadığını biliyoruz. Temsilcilerin bu tutumu bizim için Gebze’deki dağıtımlarımız bakımından çok yeniydi. Gebze gibi yüz binlerce işçinin çalıştığı bir sanayi havzasında her ay gerçekleştirdiğimiz ve binlerce bülteni farklı iş kollarındaki işçilere ulaştırdığımız hiçbir dağıtımda böyle bir engelleme ile karşılaşmamıştık. Elbette bu engelleme karşısında gerekli tepkiyi verdik ve işçi kardeşlerimize bülten vermeye devam ettik. Herhalde bu acemi temsilcilerin demokratik, mücadeleci sendikal geleneklerden haberleri yok, kendilerine nasıl davranılıyorsa bize de öyle davranabileceklerini zannettiler. O kadar telaşlanacak, korkulacak bir şey dağıtmıyoruz. İşçilerin mektuplarından oluşan bir bülteni yine işçilere ulaştırıyoruz. Acaba ne telaşlandırdı onları dersiniz? Neyse.
Biz İşçi Dayanışması’nı ayrımsız bütün işçi kardeşlerimize ulaştırmaya çalışıyoruz. Sendikalı sendikasız, işli işsiz ayırmıyoruz. Çünkü biz işçi sınıfının birlik ve mücadelesini savunan örgütlü işçileriz.
Başka yerlerde bültenimize rastlayan Alston işçileri kendi fabrikalarının önünde de bülten dağıtımı yapabileceğimizi ve bunun iyi olacağını söylemişlerdi. Biz de Alstom işçisi kardeşlerimize İşçi Dayanışması bültenimizi her ay ulaştıracağımıza söz vermiştik. Biz sözümüzü tutacağız. Sendika temsilcilerinin anlamakta zorlandığımız bu garip tutumlarına rağmen işçi kardeşlerimizin ilgisi bize haklılığımızı bir kez daha gösterdi. Biz İşçi Dayanışması’nı işçi kardeşlerimize ulaştırmaya, mücadele etmeye ve fabrikalarda örgütlenmeye devam edeceğiz.
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...