Buradasınız
Ankara’da 1 Mayıs Çalışmaları
Ankara’dan UİD-DER’li işçiler
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
1 Mayıs, işçi sınıfının uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günüdür. Yıllar önce (1800’lü yıllarda) 8 saatlik işgünü talebi ile başlayan ve dünyada giderek yükselen zorlu mücadele, çok önemli kazanımlarla sonuçlanmıştır. İşçi sınıfı ekonomik, siyasal ve sosyal hakları kolay elde etmemiştir. Bunun için ağır bedeller ödemiştir.
Bugün ise elde edilmiş birçok hakkımız elimizden alınmaya çalışılıyor. Artık 8 saatlik çalışma neredeyse hayal olmaya başladı. Yerini 14-16 saat çalışmaya bıraktı. Bu kadar uzun çalışmamıza rağmen aldığımız ücret ise sefalet ücreti. Taşeronlaşma denilen bela ise o kadar yaygınlaşmaya başladı ki artık asıl işi bile taşeron firmalar yapmaya başladı. Bununla birlikte artan güvencesiz çalışma ve işçi ölümleri de cabası.
Peki, bunlara ses çıkarmayacak mıyız? Tabii ki çıkaracağız. Mücadeleyi büyüterek taleplerimizi haykıracağız. Sömürüsüz bir dünya yaratana dek… İşte bunun için de mücadele örgütümüz UİD-DER’de işçileri birlik olmaya çağırıyoruz. İşçileri 1 Mayıs alanlarına çağırıyoruz. İşçileri, sınıfının gücünü 1 Mayıs alanlarında dosta, düşmana göstermeye çağırıyoruz.
1 Mayıs çalışmaları Ankara’da da tüm hızıyla devam ediyor. İşçi, emekçilerin yoğun olduğu semtlere giderek “UİD-DER’le 1 Mayıs’a” çağrısı yapıyoruz. Bildirilerimizi, bültenimizi ve broşürlerimizi dağıtıyoruz. Haykırdığımız taleplerimizin ne kadar anlamlı olduğunu tekrar tekrar görüyoruz. Çok uzun saatlere çok az ücretle çalışan işçilerle yaşadıkları sorunları paylaşıyoruz. Görüyoruz ki, konuştuğumuz nerdeyse her üç işçiden biri taşeron firmada çalışıyor. Taşeronda güvencesiz, sendikasız çalışmanın zorluklarını paylaşıyoruz. Bütün bu zorluklara karşı durmak gerekliliğinden, 1 Mayıs’ın öneminden, işçi sınıfı için anlamından ve 1 Mayıs alanlarının işçilerin gücünün gösterildiği yerler olduğundan bahsediyoruz.
Patronların sülük gibi kanımızı emdiği, sömürünün katmerleşerek arttığı şu günlerde işçi sınıfının mücadelesinin önemi daha fazla kendisini hissettiriyor. İşte patronlara gücümüzü gösterebileceğimiz yerlerden biri de 1 Mayıs alanlarıdır.
Yaşasın İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü!
Yaşasın 1 Mayıs!
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...