Buradasınız
Antep’ten Ankara’ya İşçilerin Mücadelesi Sürüyor
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Antep’te düşük ücret zammına karşı eylemler kazanımlarla sürüyor
Antep’te iş bırakma eylemlerine yenileri eklenirken kazanım haberleri de gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta düşük ücret zammına karşı iş bırakan ve 25 bin lira ücret talep eden Melike Tekstil işçileri taleplerinin kabul edileceğine dair verilen söz üzerine iş bırakma eylemini sonlandırmışlardı. Verilen sözlerin tutulmaması üzerine işçiler 14 Şubat akşamı tekrar iş bıraktılar. İşçilerin kararlı mücadelesi kazanımla sonuçlandı. İşçiler, 23 bin 500 lira ücretle birlikte iki bayramda toplam 20 yevmiye bayram ikramiyesi ve 1200 lira devamlılık primi alacak. Ayrıca direnişe katılan hiçbir işçi işten çıkartılmayacak ve direnişte geçen günlerin ücreti kesilmeyecek.
10 Şubatta Zafer Tekstil’in 2. Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikasında iş bırakan işçilere üç gün sonra 1. ve 4. Bölgede bulunan fabrikalardaki işçiler de eklenmiş, direniş büyümüştü. Zafer Tekstil işçilerinin kararlılıkla sürdürdüğü direniş de yedinci gününde kazanımla sonuçlandı. BİRTEK-SEN’in yaptığı açıklamaya göre işçiler, 23 bin lira net ücret, her ay 500 lira alışveriş çeki, iki bayramda 3’er bin lira bayram ikramiyesi alacak. Ayrıca direnişe katılan hiçbir işçi işten çıkartılmayacak. Düşük zammı kabul etmeyerek 15 Şubatta iş bırakan Eruslu Strech işçilerinin eylemi ise sürüyor.
Mitaş’ta üretimi yeniden durduran işçiler taleplerini kabul ettirmeyi başardı
Ankara’da faaliyet gösteren MESS üyesi Mitaş Endüstri AŞ’de işçilerin zamlı ücreti, MESS Grup Toplu İş Sözleşmesinde bağıtlanan yüzde 98 oranının altında yatırılmıştı. Maaşları olması gerekenden 9 bin lira eksik yatan ve geriye dönük alacakları da yatırılmayan işçiler, 6 Şubat sabahı iş bırakarak tepki göstermişlerdi. İki günlük iş bırakma eyleminin ardından Türk Metal Sendikası tarafından zamlı ücretlerin yatırılacağı söylenmiş, eylem sona ermişti. Ancak verilen söz tutulmayınca fabrikada üretim yeniden durdu. İşçilerin kararlı mücadelesi sonuç verdi. 15 Şubatta ücretlerin tamamı yatırıldı.
EMADDER’in çağrısıyla Ankara’da “Emeklilikte Adalet” mitingi yapıldı
Emeklilikte Adalet Derneği’nin (EMADDER) çağrısıyla çeşitli kentlerden Ankara’ya gelen emekçiler bir miting düzenledi. Kademeli emeklilik hakkı için yapılan mitingde “Kademe Yoksa Oy da Yok”, “Mezarda Emekli Olmak İstemiyoruz” sloganları atıldı. Mitingde bir araya gelen emekçiler, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinden yararlanamadıklarını belirtiyorlar. Mağduriyetlerini “1 günle 17-20 yıl kaybetmek” olarak ifade eden emekçiler, haklarını elde edene kadar mücadeleye devam edeceklerini söylüyorlar.
Taşeron işçilerden İzmir’de kadro eylemi
Kamuda ve belediyelerde çalışan taşeron işçiler, İzmir’de ortak eylem yaparak kadro talebinde bulundu. 18 Şubatta Konak Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan eyleme işçilerin yanı sıra çeşitli sendikalar ve demokratik kitle örgütleri de destek verdi.
Kamuda çalışan taşeron işçiler adına açıklamayı yapan Yüksel Bingöl kamuda işçilerin birçok işkolunda 4-D kapsamı dışında bırakıldığını söyledi. Binlerce işçinin iş güvencesi ve özlük hakkı olmadan çalıştırıldığını ifade eden Bingöl, “Her seçim öncesi kadro sözü verildi ancak bu vaatler sözden öteye gitmedi. Devletin asıl işini yapan taşeron işçiler ayrım yapılmadan en kısa sürede devlet kadrolarına geçirilmedir” dedi.
Belediye taşeron işçileri adına basın açıklamasını ise Cenan Ünal gerçekleştirdi. Ünal, 2018’de yürürlüğe sokulan 696 sayılı KHK’yı hatırlattı. O dönemde bahsi geçen düzenleme ile taşeron firmalardan belediye şirketlerine geçirildiklerini söyleyen Ünal, “kadro vereceğiz” denilerek mağdur edildiklerini aktardı. Ülke genelinde 1393 belediyede norm kadrolu işçi sayısının 39 bin olduğunu söyleyen Ünal, belediye şirket ve iştirak işçisi sayısının ise 608 bine ulaştığını belirtti. Belediyelerde taşeron olarak çalışan işçiler kadrolu olarak çalışmayı, sendikaların açıkladığı yoksulluk sınırının net taban ücret olarak belirlenmesini, keyfi işten çıkarmalara son verilmesini, işçilerin gelir vergisi yükünün kaldırılmasını, kreş hakkının günün koşullarına uygun ve gerçekçi biçimde karşılanmasını, doğum iznine ayrılan kadın işçilerin işlerini kaybetme endişesi taşımamasını talep ediyorlar.
Durak Tekstil işçileri fabrika önünde direnişe başladı
Bursa’nın Yıldırım ilçesinde bulunan Durak Tekstil’de Öz İplik-İş Sendikasına üye oldukları için 6 işçi işten atıldı. Öz İplik-İş Sendikası işçilerin sendika haklarının tanınması ve atılan işçilerin işe geri alınması için 16 Şubatta fabrika önünde eylem yaparak sendika düşmanlığına tepki göstermişti. Sendika düşmanlığına boyun eğmeyen işçiler 19 Şubatta fabrika önünde direnişe başladı. İşçiler sendikalı olarak işe geri alınana dek mücadeleyi sürdüreceklerini belirtiyorlar.
Bir Ana ile Tanışmak…
- 112 Acil Sağlık Çalışanlarından Eylem
- Tüm Emeklilerin Sendikası: “İnsanca Yaşamak İstiyoruz!”
- Mersin Dizge Okulu Öğretmenleri Kazandı!
- Mersin Dizge Okulu Öğretmenleri Düşük Ücretlere Karşı Eylem Yaptı
- Manisa Gördes’te Madene Karşı Direniş Nöbeti Sürüyor
- Özel Sektör Öğretmenleri Hakları İçin Eylemde
- Bursa ve İzmir’de İşten Atma Saldırılarına Karşı Eylemler
- Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Sendikal Baskılar Mücadeleyle Aşılıyor
- IFFCO Türkiye Fabrikasında Sendika Düşmanlığı
- Sendikalaşma Hakkı Engelleniyor, İşçiler Mücadele Ediyor
- Belediye ve Sağlık İşçileri Haklarını İstiyor
- Antep’ten Ankara’ya İşçilerin Mücadelesi Sürüyor
- Durak Tekstil’de Sendikalaşan İşçiler İşten Atıldı
- Düşük Zam Dayatmasına ve Sendika Düşmanlığına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Tersane İşçileri Düşük Ücret Dayatmasına Karşı Eylemlerini Sürdürüyor
- Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Taban Maaş Talebiyle Eylem Yaptı
- İşçiler Ek Zam Talep Ediyor
- Kamu İşçileri Ek Zam ve Güvenli İşyeri Talebiyle Eylemler Gerçekleştirdi
- Eğitim-Sen: Eğitimde Sorunlar Devam Ediyor
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...