Buradasınız
Bağdaş Kurup Oturur musun Soframa?
Sarıgazi’den bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Güzel olanı anlatmak her zaman kolay gelir insana. Hâlbuki o duyguları, o yaşanmışlığı kelimelere sığdırmak çok güçtür. Çünkü ne yazarsan yaz hep yavan kalır, yaşanmışlığın yanında. Bir sofra düşünün ki bütün farklıklılarımızı unutturup, bizi tek bir ortak paydada toplasın. Ekmekten, aştan önce bizi insanlığımıza, mutluluğa ve gelecek güzel günlere doyuran. Lazın Kürde, Kürdün Çerkeze benzediği ve kardeşim diyebildiği bir sofra olsun. İnsanları sınıf olma bilinciyle birleştiren ve kardeşleştiren sofra olsun.
Oysa egemenlerin sofrası Aleviyi Sünniye, Lazı Kürde düşman eden, vurdurtan, inananı dışlayan, inanmayanı lanetleyen sistemin sofrasıdır. Bir ağzı göstermelik kardeşlik türkülerinde, bir ağzı nifakta olan bu sistemin bundan kârı ne kadar çok değil mi? Kendi zenginliklerini baki kılmak ve sermayelerine daha fazla sermaye katmak istiyorlar bu sofralardan.
Evet, kardeşler UİD-DER Sarıgazi temsilciliğinin Pazar günü düzenlediği piknikte dayanışma ve kardeşlik sofrasına oturan 100’den fazla işçiden biri de bendim. Piknikte şiirlerle, oynanan oyunlarla, ezgilerle kardeşçe zaman geçirdik. Bizi ne kadar ayrı gayrı tutsalar da, aramızda bizi birleştiren başka bağların bizi nasıl sımsıkı sarmaladığını gördüm. O bağ öylesine güçlü bir bağdır ki, ortak sorunların mücadelesini veren, örgütlü olunduğunda bu her yönüyle yozlaşmış düzende onurlu ve kardeşçe yaşanabileceğine inandıran bir bağdır.Hemen her sektörden işçi kardeşlerimizle ve ailelerimizle oradaydık. Oyunlar oynadık, duygularımızı paylaştık. Şiirlerimizi, ezgilerimizi dinledik. Bir yılın 365 gününden bir gününü kendimize ayırmış olduk. Piknikten geriye içimde taşıdığım tek şey şu düşüncelerim oldu:
Bizler çıplak ayaklarıyla toprağa basıp,
Aynı göğün altında uyanıp,
Aynı şarkıları söyleyenleriz,
Aynı acılardan ve haksızlıklardan alıp kinimizi,
Yaşanılası bir dünya isteyenleriz.
Sizleri de UİD-DER’in mücadeleci işçiler eliyle kurduğu dayanışma sofrasına çağırıyoruz. Birlikte ve yan yana durmamız daha güzel günleri getirecektir.
Güney Afrika Metal İşçileri Grevde
Bericap’a Uluslararası Destek!
Son Eklenenler
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...
- Merhaba, ben Elazığ’dan Ankara’ya gelmiş genç bir işçi ve uidder.org takipçisiyim. Bir Elazığlı olarak Eti Krom AŞ işçilerinin mücadelesi karşısında duygularımı sizlerle paylaşmak istiyorum.
- Ekonomik yıkım, işsizlik, barınma sorunu, artan siyasi baskılar, din, dil, ırk, cins ayrımcılığı, savaşlar, göç sorunu, toplumsal ilişkilerin yozlaşması, iklim krizinin getirdiği aşırı sıcaklar, yangınlar, seller… Dünyanın neresine gidersek gidelim...
- İşçi ve emekçi kardeşlerim, bu satırları yazarken bile gözlerim doluyor, boğazım düğümleniyor. Daha birkaç gün öncesi çalıştığım fabrikada korkunç bir iş kazası oldu. Aynı bölümde çalıştığım bir arkadaşım ne yazık ki enjeksiyon kalıbının mapasının...