Buradasınız
Depremzedeler İçin Toplanan Yardımlar Teslim Edildi
Van ve Erciş’te meydana gelen depremde yüzlerce kişi yaşamını kaybederken, binlerce insan da yaralandı ve çok daha fazlası evsiz kaldı. Depremden sonra derneğimiz UİD-DER, “Van Halkıyla Emekçi Dayanışmasını Yükseltelim!” sloganıyla bir dayanışma kampanyası başlattı. Bu kampanyada bir kez daha gördük ki, tüm ırkçı kışkırtmalara rağmen, Türk emekçilerinin Kürt kardeşleriyle bir sorunu yoktur. Başlattığımız kampanyaya emekçiler ilgisiz kalmadılar ve ellerinden geldiğince Van’daki depremzede kardeşleri için yardımlarda bulundular. Toplanan yardımlar, Van’a ulaştırılması için 5 Kasım Cumartesi günü Halkların Demokratik Kongresi yetkililerine teslim edildi.
Bütün işçi ve emekçileri Van halkıyla dayanışmaya çağıran kampanyamızda yüzlerce koli giyecek, gıda ve ilaç toplandı. Tüm şovenist çığırtkanlıklara rağmen insani duygularını yitirmeyen emekçi kardeşlerimiz, temsilciliklerimizin bulunduğu bölgelerde adeta bir seferberlik başlattılar. Aslında olup bitenler emekçi dayanışmasının güzel bir örneğiydi.
Van halkına elini uzatmak isteyen işçi ve emekçi kardeşlerimizin verdiği yardımlar temsilciliklerimizde açılıp tasnif edildi ve yeniden kolilere kondu, üzerlerine ne olduğu yazıldı. Açılan paketlerden birinin içinden çocuk kıyafetiyle birlikte şekerler çıktı, Van’lı çocuklar şeker de yesin istenmişti. Böylece paketi gönderen aile, milliyetçi dalganın havasına kapılıp depremzedelere taş gönderebilecek kadar onursuzlaşanlara verilebilecek en güzel cevabı vermiş oluyordu bu davranışıyla.
UİD-DER’in temsilciliklerinde yüzlerce yardım paketi toplandı. Toplanan yardımların teslim edilmesi için paketler kamyonlara yüklenirken, çevreden geçen emekçilerin verdiği tepkiler çok anlamlıydı. Örneğin, Sarıgazi temsilciliğimizin karşısında ikamet eden bir emekçi kardeşimiz, hemen bir soba yüklenip getiriverdi. Sokaktan geçen bir yaşlı teyzemiz de, “bilseydim burada yardım toplandığını ben de bir şeyler getirirdim” dedi, içten içe üzülerek. Ayrıca bu arada genç bir işçi kardeşimiz, kıyafet dolu iki çantayı yüklenip getirmişti.
Kampanyaya duyarlılık gösterip ellerinden gelen katkıyı sunan emekçileri, eminiz ki Van halkı da, tanımasalar bile dostlukla anacak ve teşekkür edeceklerdir. UİD-DER olarak bu kampanyayı yürüten, ter akıtan tüm üyelerimize ve dostlarımıza teşekkür ediyoruz. Ayrıca Van halkını yalnız bırakmayan, elinden geleni esirgemeyen, düşenin elinden tutan, emekçi dayanışmasının ölmediğini gösteren ve UİD-DER’e inanarak ve güvenerek yardım yapan tüm emekçi kardeşlerimize teşekkür ediyoruz.
Yaşasın Emekçi Dayanışması!
Yaşasın Halkların Kardeşliği!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...