Buradasınız
Direniş Çadırlarında Uğur-San İşçilerini Ziyaret Ettik
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Suların durulmadığı Mersin Limanında bu kez bayrağı UĞUR-SAN işçileri ellerine aldılar. Patronların sınır tanımadığı taşeron uygulamasının son mağduru olan işçi arkadaşların gece gündüz nöbet tuttukları direniş çadırı bir bir ziyaretçilerini en candan duygularla ağırlamaya başladı bile. Direnişin 6. gününde direniş alanının süpürülüp temizlenmesi, çayların demlenmesi ve gece nöbetçilerinin yanına sabah nöbetçilerinin katılmasıyla direniş çadırı dolmaya başladı.
UİD-DER’li işçiler olarak bülten dağıtımına gittiğimizde limanda yeni bir direnişin başlaması konuşuluyordu tüm işçiler arasında. Pek çoğu seviniyordu bu mücadelenin başlangıcına, kimisi kızgın yaklaşıyordu. Geçtiğimiz dönemin direnişçilerinden bir işçi, “biz direnişteyken onlar bizim işimizi yapıp bize destek olmamışlardı, illâ da işten mi atılmak gerekiyor” diye çıkışırken, yeni direnişçi bir işçi ise bu sözlerden habersiz, “biz geçtiğimiz seneki direnişi örnek alıyoruz. Çünkü her yönüyle örnek bir mücadele gösterdiler, hâlâ da gösteriyorlar. Bizim pek çok arkadaşımızı ikna etmek zorken bu adamlar sabah erkenden ya da gece işten çıkıp çadırımızı ziyaret ediyorlar. Bizim işimizin içeride yapılmasına hiç ortak olmuyorlar. Hâlbuki biz onlar direnişteyken bu ayıbı yapmıştık” dedi. İşçilerin sınıf dayanışmasının adımlarını attığı bu ilk günlerde geçmişteki hataların hatırlanıp ders çıkarılması çok önemli.
Sabah, gece vardiyasından çıkan işçiler çadıra kahvaltılıklarını bırakmışlardı. Direnişçi arkadaşlar gönüllerinin bolluğuyla ikram ettiler bize kahvaltılıklarını. Bültenimizi direnişçi işçilere verip derneğimizi anlatmakla başladık sohbete, bir de dinledik heyecan dolu yürekleriyle anlattıklarını. Akşam Liman-İş sendikasının mali sekreterinin geleceğini söylediler. Biz de akşam tekrar gittik.
Direnişçi birkaç işçi mücadelelerini bir radyo programına anlatmaya gitmişti. Daha sonra da mali sekreter ile toplantıya katılmışlar. Sonra hep birlikte çadıra geldiler. Herkesin eteğindeki taşları döktüğü uzunca bir tartışma gerçekleştirildi. Tüm meşru eylemlilikler sonuçlarıyla tartışıldı. Ve rayların oturtulması gereken günlerde bizlere de çok ihtiyaçlarının olduğunu söylediler. Biz de son yıllarda olumlu olumsuz tüm yönleriyle gerçekleşen direnişleri konuştuk onlarla. Daha önce gerçekleştirdiğimiz “Grev ve Direniş Deneyimlerinden Süzülenler” etkinliğimizi anlattık. Hevesle dinleyen gözlerden birçoğu ihtiyaçlarının tam da böyle doğru adımların tartışılması, önlerine konulması ve pratikte destek olunması olduğunu söyledi. Biz de yeni başlayan bu mücadelede UİD-DER olarak elimizden geleni hep birlikte yapacağımızı, bu zorlu yolun virajlarına karşı almaları gereken önlemleri ve ilk elden bir komite oluşturarak, direnişin aile dayanışması, maddi dayanışma ve diğer pek çok faktörüne kadar iyi örülmesi gerektiğini anlattık. Saat gecenin 11’ine gelmişti. Bu canlı sohbetlerle yüreği kabaran işçi arkadaşların bir bölümünü evine uğurlarken, gece nöbetçilerinin ellerini sıkarak ayrıldık limandan.
Atılan İşçiler Geri Alınsın!
Taşeronlaştırmaya Karşı Örgütlü Mücadeleyi Yükseltelim!
İşçilerin Kahvaltısı Nasıl Olmalı!
- Polonez İşçilerine Polis Saldırısı
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
Son Eklenenler
- Bayramda ziyaretine gittiğimiz bir teyzemiz yıllar önce gençken tohumunu ektiği, büyüttüğü meyve ağaçlarından meyveler sundu bize. Kayısılar, dutlar, çeşit çeşit meyveler… Sonra bin bir emekle büyüttüğü meyve ağaçlarından tohumlar verdi. Verirken de...
- İşyerinde mola saatlerimiz sınırlı olsa da arkadaşlarla sohbet etme fırsatı yaratabiliyoruz. Geçenlerde çay molasındayken sokak hayvanları konusu açıldı. Bu konuda ne düşündüğünü sorduğum arkadaş şöyle dedi: “Tüm ailem ve ben malûm partiye oy...
- İzmir Kınık’ta domates üretimi yapan çiftçiler domatesi alan firmaların düşük fiyat dayatmasına karşı 31 Temmuzda traktörlerle eylem yaptılar. Daha önce 5 lira olarak belirlenen domatesin kilo fiyatının 1,8 liraya indirilmesi üzerine eylem kararı...
- Hatay İskenderun Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Befesa Silvermet fabrikasında Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlü işçiler, Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 26 Temmuzda greve çıktı. UİD-DER’li işçiler...
- Biz işçiler için hayat günden güne zorlaşıyor. Artan hayat pahalılığı her alanda kendini can yakıcı şekilde hissettiriyor. Düşük ücretler, iş bulma ya da işini kaybetme kaygısı işçileri strese sokuyor. Bütün bunlar yetmezmiş gibi hukuki olarak suç...
- Bugün ben 12 saat çalışmak zorundayım ama fabrikalarda en az 8 saat çalışan abilerim ve ablalarım da çoğunlukla kalan 4 saati isteseler de istemeseler de fazla mesai adı altında çalışarak geçiriyor. Yani çocuğuyla genciyle robota dönüştürülmeye...
- Patronların tek isteği işçiler hep çalışsın, çok çalışsın, hak hukuk aramasın, hatta bedavaya, ölümüne çalışsın. İşte bu açgözlü istekleri onları bir canavara dönüştürüyor. Neredeyse her gün “yok daha neler” diyeceğimiz haberler duyar olduk....
- İngiltere’de binlerce kişi ırkçı ve faşist yükselişe karşı “No Pasaran/Geçit Yok” şiarıyla 27 Temmuzda başkent Londra sokaklarına çıktı. İngiltere’de Tommy Robinson liderliğindeki faşist örgüt İngiliz Savunma Birliği’nin (EDL) düzenlediği mitinge...
- Kapitalist sistemin çelişkileri tüm dünyada derinleşmeye devam ediyor. Dev şirketler rekor kârlar açıklarken işçiler sefalet ücretlerine, gençler işsizliğe, geleceksizliğe mahkûm ediliyor. Emperyalist savaşın alevlerini daha da harlayan egemenler,...
- İstanbul Çatalca’da bulunan Polonez’de işçilerin sendika hakkı için mücadelesi sürüyor. Ancak işçilerin sendikal örgütlenme hakkını yok sayan şirket yönetimi önce baskı uyguladı, sonra işçileri işten attı, son olarak da 27 Temmuzda polisi işçilerin...
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...