Buradasınız
Ekim Devrimi Şenliğimiz
Gebze’den işsiz bir kadın işçi
Derneğimizin Gebze şubesinde Ekim Devrimi’nin 92. yıldönümüne dair bir etkinlik düzenlendi. 92 yıl geçmesine rağmen işçi sınıfına ışık tutan bu günü şenlik havasında kutladık. Her şey büyük bir özenle hazırlanmıştı. Yemek ekibinde yer alan arkadaşlarımız yemekler hazırladı, herkes ayrı ayrı görevler aldı. Kimi bulaşıkları yıkadı, kimi temizlik yaptı, kimi yemekleri dağıttı. Ortak yön ise her şeyin gönüllülükle ve büyük bir coşkuyla yapılıyor olmasıydı. Etkinlik başlamadan önce hep birlikte yemeğimizi yedik. Ekim Devrimi’ni anlatan güzel bir sunum ve slayt gösterisinin eşliğinde şiirler okundu, marşlarımız hep bir ağızdan söylendi. İşçi kardeşlerimizin küçücük çocuklarının bile yumrukları havadaydı marşlar söylenirken. Etkinlik boyunca coşku ve heyecan hiç azalmadan sürdü.
Etkinliğin sonlarına doğru sınıf kürsümüz vardı. Öğrenciler, işçiler tek tek söz aldılar. UİD-DER’le tanışmalarını, derneğimizin onlara kazandırdıklarını anlattılar. Sınıf kürsüsüne çıkan tüm arkadaşlar sanki aile içinde sohbet ediliyormuşçasına rahat ve samimiydi. Genç bir arkadaşımız, bu ailenin bir ferdi olmaktan gurur duyuyorum diyordu sözlerinde. Mücadelenin önemi ve işçi sınıfının örgütlü olduğunda neler başarabildiğinin üzerinde durdu her bir arkadaşımız. Halaylarla ve Enternasyonal marşı ile şenliğimiz son buldu.
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...