Buradasınız
Esenyalı’da İşçilere İşçi Dayanışması’nı Ulaştırdık
Tuzla’dan UİD-DER’li bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
20 Mart akşamı “Düşük Ücretlere, Uzayan İş Saatlerine, Taşeronlaştırmaya Hayır!” kampanyamızı duyurmak ve İşçi Dayanışması bültenimizi işçi kardeşlerimize ulaştırmak için Esenyalı’daydık.
İşten evlerine dönen çeşitli sektörlerden işçi kardeşlerimizle buluştuk, kampanyamızı anlattık. Bir işçi, daha önce tersanede çalıştığını, oradaki koşullardan yıldığı için bir daha tersanede çalışmamak niyetiyle sağlık sektöründe çalışmaya başladığını anlattı. Ama burada da sağlıkla oyun oynandığını, sağlıkta taşeron olmaması gerektiğini, kendisinin neredeyse tersaneyi arar duruma geldiğini söyledi. Bizim çalıştığımız sektörlerdeki durumu sordu. Birçok işçi arkadaşımız başka işlerde durumun farklı olduğunu düşünür. Ama bugün hemen hemen tüm sektörlerde sorunlar ortak. İşçiler için adeta bir kölelik uygulaması olan taşeronluk sistemi giderek yaygınlaşıyor. Her işyerinde patronlar benzer yöntemlerle işçileri sömürü koşullarında çalıştırıyor. İşçilerden maksimum düzeyde kâr sağlamak için patronların işçileri güvencesiz çalıştırdığını, birkaç işçinin işini tek işçiye yaptırarak daha yoğun ve uzun sürelerde, çok daha düşük ücretlerle çalıştırdığını anlattık.
“Neyi protesto ediyorsunuz?” diye soran işçi kardeşlerimize taşeronu, uzun iş saatlerini ve düşük ücretleri protesto ettiğimizi söyleyerek başladık sohbete. Onların zaten bu sorunlardan canları yanmış. Daha önce AKP’ye oy vermişler, “hani bizim başımızdaki bizim için çalışacaktı, biz anlamıyoruz; bu kime çalışıyor? Bir sürü söz vermişti, çok beklentimiz vardı, hepsi yalan oldu. Şimdi kime çalışıyor görüyoruz. Oğlunun gemicikleri var, bizim hiçbir hakkımız yok. Başımıza bir iş gelince de sahipsiz ortada kalıyoruz…” dediler. Daha birçok şey anlattılar. Sordular, dert yandılar, ama ne olursa olsun bir daha AKP’ye oy vermeyeceklerini de söylediler.
Yanımızdan geçen bir işçi kardeşimize bildiri verdiğimizde “sizlerle gurur duyuyoruz, sizler inatla işçileri örgütlemeye çalışıyorsunuz” diye söze girince sohbet etmeye başladık. Çalışmalarımızda bize destek olmak istediğini söyleyen bu işçi arkadaşımıza derneğimizin faaliyetlerini, kampanyalarını anlattık.
Biz UİD-DER’liler işçi semtlerinde işçi kardeşlerimize ulaşmaya devam ediyoruz. Patronlar günden güne işçilerin haklarını ellerinden almaya, susturmaya, sindirmeye çalışıyor. Tüm bunlara karşı durmak için yüreği mücadeleden yana olan işçilerin UİD-DER çatışı altında bir araya gelmesi gerekiyor. Sınıfımızın güçlü bir mücadele verebilmesinin tek yolu, birleşmek ve güçlü bir örgütlülük yaratmaktır!
TÜVTÜRK İşçileri Direnişe Geçti
Sarıgazi’de Kampanyamızı Tanıttık
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...