Buradasınız
Gazili İşçiler 1 Mayıs Pikniğinde Buluştu
Digiturk’ten bir medya işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Gazi Mahallesi’nden UİD-DER’li işçiler olarak, 1 Mayıs hazırlıkları kapsamında 11 Nisan günü Gazi Mahallesi baraj üstünde bir piknik gerçekleştirdik. Derneğimizin pikniğinde çeşitli sektörlerden işçiler, işsizler ve öğrenciler bir araya geldi.
Pikniğimiz hep birlikte kurulan ortak sofrada yapılan kahvaltı ile başladı. Kahvaltının ardından çeşitli oyunlar ile tanışma ve kaynaşmamızı pekiştirdik. Serin havayı yaktığımız ateş ve sohbetlerimizle ısıttık. Oyunların ardından bir UİD-DER sofrası kurarak hep birlikte yemeklerimizi yedik. Yenilen yemeğin ardından sıra serbest kürsümüze geldi. Serbest kürsüde yapılan sohbetlerde, işçi sınıfının yaşadığı sorunlardan, neler yapılması gerektiğinden ve 1 Mayıs’tan bahsedildi.
Bedeli biz işçilere ödetilen krizin üzerimizdeki etkileri ve krize karşı neler yapılabileceği konusu ile sohbetimizi başlattık. Kendimizin sebep olmadığı bir krizin bedelini bize ödetmek isteyen patronlara karşı mücadele etmemiz gerektiği vurgusu öne çıktı. İşçilikten kurtulmak için esnaflığı deneyen, ancak bu yolun kurtuluş olmadığını iflas ettiğinde anlayan bir arkadaşımız deneyimlerini aktardı. Pikniğimize katılan Gazi Mahalleli öğretmenler iş alanlarında yaşadıkları sorunları aktardılar. Örgütlü olmanın ve mücadele etmenin önemine dikkat çektiler. Öğrenci bir arkadaşımız hem çalışıp hem okumak zorunda kaldığını belirtirken, mücadele etmenin önemine dair fikirlerini açıkladı. İşsiz bir arkadaş, ilk defa böyle bir etkinliğe katıldığını belirtirken, mücadele etmeye dair çekincelerinden ve endişelerinden bahsetti. Kargo işçisi arkadaşlar işyerindeki sorunlarını anlattılar ve UİD-DER’le tanıştıktan sonra hayatlarının nasıl değiştiğinden bahsettiler.
Serbest kürsümüzün ardından bir yandan çaylarımızı yudumladık, bir yandan şiirlerimizi okuduk, şarkılarımızı, marşlarımızı söyledik. Etkinliğimizi çekilen halayların ardından, söylediğimiz 1 Mayıs marşı ve 1 Mayıs katılım çağrımız ile sonlandırdık.
Soğuk havaya rağmen, sıcak sohbetlerin edildiği ve yeni arkadaşlıkların başladığı bu piknikten herkes memnun ayrıldı. Piknikten ayrılırken herkesin aklında daha fazla işçi kardeşiyle buluşacağı 1 Mayıs alanı vardı.
Kemerburgaz’da 1 Mayıs Pikniği
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...